Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
LojëraVlerësimet e lojësRishikimi i Sonic Frontiers - Hedgehog i lirë

Rishikimi i Sonic Frontiers - Hedgehog i lirë

-

Seriali për Sonic është ndoshta më i çuditshmi dhe më i vështiri për mua. Midis gazetarëve dhe lojtarëve, prej kohësh ekziston një mendim se këto lojëra nuk ishin të mira që nga mesi i viteve nëntëdhjetë, por ato lëshohen vazhdimisht, pa pushim, duke marrë vlerësime mesatare dhe madje të ulëta. Por njerëzit vazhdojnë të blejnë, dhe së fundmi një film i dytë i bazuar në lojë doli në kinema - dhe filmi është përsëri i suksesshëm. Ndoshta sepse protagonisti Sonic iriqi ka një dizajn kaq fenomenal dhe të paharrueshëm. Ndoshta është nostalgji, sepse dikur ishte Sonic, jo Mario, ai që ishte ylli kryesor i botës së videolojërave.

Kufijtë e zërit

Sega mund të ketë vetëm zili: ajo zotëron një IP që është fjalë për fjalë shumë e madhe për të dështuar, domethënë, sado që të përpiqeni, ajo gjithmonë do të gjenerojë bujë. Më beso, nëse lojërat si Sonic Boom: Rise of Lyric dhe Sonic And The Black Knight nuk do ta vrasin atë, asgjë nuk do ta vrasë.

Mirë, mund të flas për këtë temë për një kohë të gjatë, por kam një detyrë tjetër para meje - t'ju tregoj diçka për Sonic Frontiers. Besoni apo jo, një nga publikimet kryesore të kësaj vjeshte.

Mund të thuash që lojërat Sonic janë shumë të ndryshme dhe shumë të ngjashme në të njëjtën kohë. Kishte shumë eksperimente, por më shpesh ato nuk ishin aq të guximshme për të bërë një ndryshim të rëndësishëm. Sonic Frontiers nuk është i tillë. Për herë të parë në të gjithë karrierën time profesionale, po flasim për ndryshime në dukje thelbësore të formulës. Po, iriqi ynë bën të njëjtën gjë, por tani në botën e hapur. Unë kam shkruar tashmë për faktin se një botë e hapur nuk i bën domosdoshmërisht lojërat më të mira, por thjesht nuk mund të mos interesohesh se si Sonic do të arrijë të tregojë veten në një botë pa kufij të qartë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Qendrës Entropy - Vazhdimi i shumëpritur i Portalit

Kufijtë e zërit

Sonic Team ka bërë me të vërtetë gjithçka në fuqinë e tij për të shkulur formulën, nëse jo përtej njohjes, atëherë mjaft seriozisht, madje edhe për të interesuar skeptikët si unë. Sidoqoftë, skepticizmi im nuk u shpërnda menjëherë: kur ndizni për herë të parë Sonic Frontiers, të gjithë elementët e njohur bien në sytë tuaj: grafika e dobët, e cila e bën historinë të zvarritet te milingonat me plogështinë e saj dhe lojën ku duhet të vraponi. , mblidhni unaza dhe përplaseni me armiqtë. Këtu psherëtiu: është Sonic. Me sa duket, as këtu nuk do të arrij në vijën e finishit.

Para së gjithash, duhet pranuar se Sonic Frontiers është një lojë pafundësisht e çuditshme. Kjo vlen për gjithçka, nga një histori tjetër budallaqe rreth Dr. Eggman që ka ngecur në hapësirën kibernetike dhe Sonic në disa realitete alternative, deri te çështjet teknike që vazhdojnë e vazhdojnë.

Kufijtë e zërit

Në përgjithësi, ky është një platformer unik që injoron në mënyrë sfiduese përvojën e të gjithë kolegëve të tij të respektuar. Është e qartë se zhvilluesit u frymëzuan nga të gjitha lojërat më të mira të viteve të fundit - nga Super Mario Odyssey tek The Legend of Zelda: Fryma e egër. Por këtu nuk ka as një grimë të vogël perfeksionizmi që i shtyu krijuesit e tyre. Bota e Sonic Frontiers është e ndarë në zona ose ishuj. Klasikët: një e gjelbër, një tjetër shkretëtirë, e kështu me radhë. Sonic mund të bredh nëpër këto zona në kohën e lirë, por nuk ka një botë "të vërtetë" të hapur dhe ekranet e ngarkimit ju kujtojnë çdo disa minuta. Nga Zelda erdhën enigma spontane, nga Mario - struktura e ishujve dhe nivelet "virtuale" në një realitet alternativ.

Gjëja më e çuditshme është se si zhvilluesit mbërthyen elementët tradicionalë të serisë në peizazhet pothuajse fotorealiste - shina që i pëlqen t'i hipë iriqit tonë, susta për kërcime lart e kështu me radhë. Përfshirja e tyre është e kuptueshme - ku do të ishte Sonic pa të - por ajo e pengon çdo përpjekje për të tronditur vërtet formulën. Jo, është e vërtetë: çfarë lloj bote është kjo, ku binarët e hekurt varen në qiell mbi ju në mungesë të plotë të peshës. Çdo platformer tjetër që respekton veten do t'i kishte mbuluar ato nën elementët e botës përreth, por Sonic Team vendosi që ai të hiqej gjithsesi. Për shkak të kësaj, krijohet përshtypja se jeni duke luajtur ose një mod ose krijim të dikujt tjetër Dreams. Kjo flet ose për arrogancën e pabesueshme të krijuesve që besojnë se rregullat nuk janë shkruar për ta, ose për shije të keqe, ose për mungesë kohe/buxheti.

Kufijtë e zërit

Ky duket si një tjetër rishikim negativ Sonic nga unë, por në të vërtetë nuk është. Loja duket budallaqe, por duhet paksa të mësoheni, kur befas kupton se... nuk është aspak e mërzitshme. Kontrolli i Sonic është i lehtë, dhe shpërthyerja nëpër botën e hapur është argëtuese. Risia ka një ritëm shumë të këndshëm për faktin se gjithmonë ka diçka për të bërë - këtu është një enigmë, këtu është shfaqur një lloj armiku, këtu mund të eksploroni shina të reja që shkojnë në qiell. Ka edhe një peshkatar! Unë veçanërisht dua të lavdëroj nivelet më klasike, si Generations; po, kontrollet janë të pazakonta, por sa të lezetshme duken dhe sa të lezetshme!

Jo vetëm vendndodhjet kanë ndryshuar, por edhe mënyra se si kontrollohet Sonic. Po, ai është po aq i shpejtë, por tani ai ka një arsenal të pasur teknikash luftarake, dhe ndoshta për herë të parë në historinë e serialit, lufta me armiqtë është bërë e mërzitshme. Dhe vetë armiqtë janë shumë krijues, gjë që shpesh ju detyron vërtet t'i qaseni betejave në mënyrë krijuese. Për më tepër: u shfaq një pemë e aftësive, aftësia për të përmirësuar shpejtësinë, për të dëmtuar fuqinë, etj., si dhe një gamë e tërë artikujsh për të mbledhur (madje edhe një analog lokal i zgjedhjeve nga BOTW).

E gjithë kjo është aq e papritur dhe e lezetshme saqë menjëherë doja të mbyllja sytë, jo negativët. Pritshmëritë e ulëta dhe thjesht dashuria për platformuesit ndihmuan këtu. Por, sado që i lavdëroj idetë e reja të zhvilluesve, nuk mund të kapërcej një problem të dukshëm – gjendjen e lojës sot. Vizualisht, nuk ka shumë për të pikturuar këtu - zonat e hapura janë mbresëlënëse në shkallë, por jo në grafikë. Sonic Frontiers duket si një lojë e zhvilluar në PS4 në ditët e PS3.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Splatoon 3 - Ende gjuajtësi më i mirë në internet ndonjëherë

Kufijtë e zërit

Nuk ka detaje të zbukuruara, gjurmim rrezesh, apo ndonjë gjë tjetër të tillë. Botët e saj janë shpesh të sheshta dhe të papërshkrueshme; ishulli i parë, i gjelbëruar dhe i tejmbushur me bar, supozohet të përfaqësojë rrënojat e botës së vjetër, të cilën natyra e mori përsipër, por doli plotësisht i vdekur. Është krejtësisht e kundërta e The Legend of Zelda: Breath of the Wild, me faunën e saj të bollshme dhe një botë që, siç sugjeron emri, merr frymë. Nuk ka asgjë këtu, përveç ndoshta një modeli të një zogu. Nuk do të takoni së shpejti një botë kaq të hapur plastike (pseudo).

As dizajni i çuditshëm i zërit nuk ndihmon - mendoj se nuk kam dëgjuar kurrë një grup kompozimesh kaq të larmishme... kurrë. Ndërsa vraponi nëpër botë, një kolonë zanore e errët dhe epike luhet në sfond, më e përshtatshme për një lojë nga FromSoftware. Por kur fillon beteja me titanët (bosët), papritmas fillon të luajë një kompozim në stilin e metalcore. Dhe misionet virtuale shoqërohen nga një teknikë kaq e gëzuar. Kjo është një çmenduri uniforme. Ky është Sonic.

Por nëse prania ose mungesa e disa elementeve dekorative nuk ndikon në lojën, atëherë problemet teknike e prishin jetën edhe më shumë. Në veçanti, Sonic Frontiers ka një sasi të pafalshme pop-in, një efekt i karakterizuar nga shfaqja e papritur e elementeve të botës në sekondën e fundit. Kjo është e pafalshme kur platformat në PS5 shfaqen para nesh një sekondë para kërcimit. Gama e tërheqjes është në nivelin më të ulët dhe maksimumi që mund të merrni nga versioni PS5/Series X është 1800r 60 fps. Ju mund ta rritni rezolucionin deri në 4K, por nuk do të këshilloja askënd të luante me 30 fps (kështu që kapërceni versionin Switch).

Lexoni gjithashtu: Sonic Colors: Ultimate Review - Nuk mund t'i shpëtosh mediokritetit

Kufijtë e zërit

Sigurisht, është e trishtueshme - një lojë me një gamë të tillë vizuale duhet të mbështesë edhe 120 fps, por ne kemi atë që kemi. Dhe mund të nënvlerësohet (dhe unë i kuptoj ata që e kuptojnë), por unë ende përpiqem të krahasoj Sonic Frontiers me lojërat e tjera në seri. Dhe në këtë krahasim, risia duket luksoze. Po, ka defekte, po, teknikisht loja nuk është fare gati. Por nëse do të isha një fans, me kënaqësi do t'i pranoja të gjitha. Gjëja kryesore është që më në fund seriali po ecën përpara, duke mos u fokusuar në truket budallaqe si krijimi i personazhit tuaj (le të harrojmë Forcat më shpejt).

Вердикт

Kufijtë e zërit - kjo është çmenduri. Kjo është një përzierje e jashtëzakonshme e zgjidhjeve stilistike, kompozimeve muzikore dhe mekanikës së lojës. Dhe disi, mezi, funksionon. Përkundër faktit se nuk mund të vihet në të njëjtin rresht me kryeveprat nga Nintendo, duket si një frymë e freskët në sfondin e paraardhësve të lodhur dhe të paditur. Menaxhimi i përditësuar po funksionon, ashtu si edhe struktura e re. Gjëja kryesore është që ju dëshironi të luani më tej. Dhe nëse jeni paksa të interesuar për Sonic the Hedgehog, ju sugjeroj t'i provoni Sonic Frontiers. Sidoqoftë, mund të jetë më mirë të prisni një ose dy copëza.

Ku të blini Sonic Frontiers

Gjithashtu interesante

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Prezantimi (paraqitja, stili, shpejtësia dhe përdorshmëria e UI)
7
Tingulli (punë e aktorëve origjinalë, muzikë, dizajn zanor)
8
Grafika (si duket loja në kontekstin e platformës)
6
Optimizimi [PS5] (funksionim i qetë, defekte, përplasje, përdorimi i veçorive të sistemit)
6
Procesi i lojës (ndjeshmëria e kontrollit, eksitimi i lojës)
9
Tregim (komplot, dialog, histori)
6
Sonic Frontiers është i çmendur. Kjo është një përzierje e jashtëzakonshme e zgjidhjeve stilistike, kompozimeve muzikore dhe mekanikës së lojës. Dhe disi, mezi, funksionon. Përkundër faktit se nuk mund të vihet në të njëjtin rresht me kryeveprat nga Nintendo, duket si një frymë e freskët në sfondin e paraardhësve të lodhur dhe të paditur. Menaxhimi i përditësuar po funksionon, ashtu si edhe struktura e re. Gjëja kryesore është që ju dëshironi të luani më tej. Dhe nëse jeni paksa të interesuar për Sonic the Hedgehog, ju sugjeroj t'i provoni Sonic Frontiers. Megjithatë, mund të jetë më mirë të prisni për patch-in e dytë.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Sonic Frontiers është i çmendur. Kjo është një përzierje e jashtëzakonshme e zgjidhjeve stilistike, kompozimeve muzikore dhe mekanikës së lojës. Dhe disi, mezi, funksionon. Përkundër faktit se nuk mund të vihet në të njëjtin rresht me kryeveprat nga Nintendo, duket si një frymë e freskët në sfondin e paraardhësve të lodhur dhe të paditur. Menaxhimi i përditësuar po funksionon, ashtu si edhe struktura e re. Gjëja kryesore është që ju dëshironi të luani më tej. Dhe nëse jeni paksa të interesuar për Sonic the Hedgehog, ju sugjeroj t'i provoni Sonic Frontiers. Megjithatë, mund të jetë më mirë të prisni për patch-in e dytë.Rishikimi i Sonic Frontiers - Hedgehog i lirë