Aksesorë celularëRishikimi i DJI Osmo Mobile 6: Stabilizuesi i përsosur i videos për mediat sociale

Rishikimi i DJI Osmo Mobile 6: Stabilizuesi i përsosur i videos për mediat sociale

-

Kur shikoj DJI Osmo Mobile 6, më pas vijnë në mendje CD-të e vjetra të Mbretëreshës të quajtur The Very Best. Kjo është, hitet më të mira të së kaluarës, të mbledhura nën një çati. Dallimi i vetëm është se OM 6 gjithashtu ka disa çipa të rinj, të mëdhenj dhe të vegjël.

DJI Osmo Mobile 6

Sidoqoftë, pavarësisht çmimit relativisht të lartë, mos u mashtroni - ky është një stabilizues i smartfonëve për rrjetet sociale dhe argëtim. Jo për filmimin e filmave të shkurtër apo reklamave. Dhe unë do të shpjegoj pse, mos u shqetësoni.

Një falenderim i veçantë për dyqanin https://vlogsfan.com për stabilizuesin e dhënë për inspektim DJI Osmo Mobile 6.

Pozicionimi në treg

Çmimi i DJI Osmo Mobile 6 është 160 dollarë, ose pak më shumë se 7 hryvnia. Kjo është për kompletin standard. Ekziston edhe një grup Vlog Combo, për 000 dollarë, i cili përfshin një grup shtesë periferikësh dhe dy mikrofon DJI. E cila - po, kushton më shumë se një stabilizues.

DJI Osmo Mobile 6

Më vete, mund të blini gjithashtu një kapëse me një burim të butë drite për 60 dollarë dhe dy opsione për kutitë e forta. Kapëse me dritën e përparme është e ftohtë, karikohet me Type-C, zgjat deri në 3 orë punë... Dhe do të doja shumë ta kisha në një komplet të veçantë - le të themi, DJI Osmo Mobile 6 Combo. Si unaza. Për të cilën pak më vonë.

Përmbajtja e paketës

Sidoqoftë, paketa standarde përfshin vetë gjilpërën, plus një trekëmbësh, një kuti mbajtëse, një kabllo USB Type-A në USB Type-C, një montim trekëmbësh 1/4 inç, një kapëse magnetike dhe një manual garancie bazë. Udhëzimet e thelluara janë të disponueshme kur shkarkoni aplikacionin e pronarit DJI Mimo.

DJI Osmo Mobile 6

Pamja e jashtme

Nga jashtë, DJI Osmo Mobile 6 duket shumë elegant. Plastike mat gri, ndërfaqe e besueshme dhe me cilësi të lartë, shumë intuitive, dorezë ergonomike - dhe fakti që stabilizuesi paloset për transport.

DJI Osmo Mobile 6

Këtu do të them menjëherë pse përmenda në fillim “The Very Best”. Në linjën Osmo Mobile, DJI nuk i braktis idetë dhe veçoritë e mira, por u shton të reja. Për shembull, dizajni kompleks është nga OM 3. Mbërthyesit magnetikë janë nga OM 4. Sistemi rrëshqitës teleskopik është nga OM 5.

DJI Osmo Mobile 6

Dhe kjo është gjithçka që i ka mbetur DJI Osmo Mobile 6! Por u shtuan edhe më shumë patate të skuqura. Për shembull, rrota e kontrollit në të majtë dhe ekrani i kristalit të lëngshëm në pjesën e përparme. Kjo është përveç butonit të energjisë, butonit të kapjes, butonit të ndryshimit në pjesën e përparme dhe pulës në anën e pasme.

DJI Osmo Mobile 6

Një veçori tjetër interesante është ndezja automatike gjatë shpalosjes. Përveç lidhjes automatike me programin e pronarit DJI Mimo (i cili, për fat të keq, funksionon vetëm në iOS), ne kemi një kohë shumë të reduktuar për t'u përgatitur për punë. Sidomos nëse kujtojmë kapësen magnetike të shkëputshme.

DJI Osmo Mobile 6

Të cilën e keni balancuar një herë në stabilizues - dhe kaq, deri në momentin që kapësi të hiqet nga telefoni inteligjent, nuk do të keni nevojë të lëvizni asgjë. Prandaj, në vend të disa minutave për t'u përgatitur për xhirime, do t'ju duhen dy sekonda edhe në lëvizje. A është mirë? Hiper cool!

Mbërthyes magnetik

Çfarë nuk është e lezetshme? DJI Osmo Mobile 4 përfshinte gjithashtu unaza speciale që ishin ngjitur direkt në smartphone. I prita edhe këtu - por ata nuk janë atje. Për më tepër, ato jo vetëm që tërhiqen nga shitja në faqen zyrtare, por edhe nga prodhimi në përgjithësi. Për fat të mirë, ka të personalizuara në AliExpress, universale për çdo model dhe madje edhe me mbështetje MagSafe.

DJI Osmo Mobile 6

Unë gjithashtu do të them shkurtimisht për çipin teleskopik. DJI Osmo Mobile 6 mund të zgjatet me një maksimum prej 23 cm, dhe nëse i bashkëngjitni një trekëmbësh si dorezë, ne kemi 13 cm të tjera gjatësi shtesë. Domethënë, për vlog-et për rrjetet sociale përmes kamerës së përparme, kjo është thjesht një përrallë!

DJI Osmo Mobile 6

Specifikimet

Pesha e stabilizatorit është 310 g, pajtueshmëria me telefonat inteligjentë është nga 170 në 290 g, nga 6,9 në 10 mm në trashësi dhe nga 67 në 84 mm në gjerësi. Këndet maksimale, në gradë: animi majtas-djathtas nga -101 në 78, kthehu majtas-djathtas nga -120 në 211, animi përpara-mbrapa nga -161 në 173.

DJI Osmo Mobile 6

Kjo do të thotë, nuk do të mund të qëlloni vertikalisht lart ose vertikalisht poshtë. Do t'i kthehem kësaj më vonë. Versioni Bluetooth 5.1, bateri litium-polimer, 1 mAh, kjo gjë mjafton për maksimumi 000 orë punë. Ngarkimi nëpërmjet Type-C zgjat deri në 6 minuta nëpërmjet një njësie 84 vat.

Përvoja operative

Siç e keni kuptuar tashmë, përvoja e funksionimit të DJI Osmo Mobile 6 fillon më pak se në mënyrë perfekte. Mund ta konfiguroni stabilizuesin shumë shpejt, kontrolli është intuitiv, ka shumë mënyra funksionimi. Përkatësisht…

DJI Osmo Mobile 6

Modaliteti i ndjekjes është stabilizimi me një ndryshim në pozicion. Kjo do të thotë, ne mund ta kthejmë dhe anojmë stabilizuesin, dhe ai do t'i bindet lëvizjeve tuaja, duke thithur dridhjet dhe dridhjet.

DJI Osmo Mobile 6

Tilt Locked siguron gjurmimin e lëvizjes me një bllok animi nga e majta në të djathtë dhe është ideale për shkrepjen e subjekteve që lëvizin në të vërtetë nga e majta në të djathtë. Gjithashtu i dobishëm për shkrepjen me rrotullim rreth subjektit. Kjo lehtësohet shumë nga mundësia e animit të stabilizatorit lart e poshtë.

DJI Osmo Mobile 6

Modaliteti FPV garanton lidhje të plotë dhe të shpejtë me lëvizjet e duarve, përsërit si animet ashtu edhe kthesat dhe është i shkëlqyeshëm për shkrepje dinamike në kënde të pazakonta. Dhe modaliteti SpinShot me ndihmën e një levë ju lejon të shkrepni lëvizje uniforme nga poshtë në një rreth. 

Lexoni gjithashtu: DJI ka prezantuar dronin e saj më të përballueshëm Mavic 3 Classic

Kjo do të thotë, siç mund ta shihni, ka shumë opsione të xhirimit. Plus - Unë vërej sistemin Active Track 5.0, i cili ju lejon të zgjidhni një objekt në ekran dhe stabilizuesi do ta ndjekë automatikisht atë. Krahasuar me 4.0, versioni i ri ka mësuar të punojë edhe me kamerën e përparme, dhe gjurmon në mënyrë më të qëndrueshme objektet në distanca të gjata.

DJI Osmo Mobile 6

Unë gjithashtu vërej se, të themi, butoni i shkrepjes është bërë me një zgjatje të vogël plastike, kështu që në mënyrë prekëse nuk do ta ngatërroni me asnjë tjetër.

Nedolіki

Tani - softuer. Sinqerisht nuk e mbaj mend atë që thashë në rishikimin e DJI OM 4 për DJI Mimo, por ja çfarë po them tani. Në thelb është aplikacioni i kamerës së pronarit të DJI që mbështet të gjitha kontrollet fizike të butonave, mbështet një sërë mënyrash shtesë të fotografimit si vertigo, ju lejon të rregulloni shpejtësinë e kontrollit, të përditësoni firmuerin dhe më shumë.

DJI Osmo Mobile 6

Është gjithashtu absolutisht aspekti më i dobët i stabilizatorit. Dhe ajo që e bën atë më të dobët është fakti që nuk mund të kontrolloni cilësimet e shkrepjes në asnjë nga mënyrat. Kjo është, ISO, shpejtësia e diafragmës, ekuilibri i bardhë - gjithçka është automatike. PËRVEÇ fokusit dhe zmadhimit, sepse ato mund të kontrollohen nëpërmjet rrotës anësore në stabilizues.

DJI Osmo Mobile 6

Me këtë, megjithatë, problemi është i ndryshëm - për shkak të madhësisë së vogël dhe pamundësisë për të rregulluar ndjeshmërinë (ndryshe nga shpejtësia e rrotullimit dhe ndjeshmëria e shkopit të kontrollit), do të jetë mjaft e vështirë për ju të kontrolloni edhe zmadhimin, madje edhe fokus, PIKËRISHT.

DJI Osmo Mobile 6

Dhe do t'ia falja të gjitha një stabilizuesi si Hohem iSteady v2, e cila është pothuajse tre herë më e lirë. Por jo modelet 160 dollarë. Në DJI Mimo, edhe cilësimet e cilësisë së shkrepjes janë minimale - një cilësim për numrin e kornizave dhe dy cilësime për rezolucionin.

Sidoqoftë, ky është mendimi im, dhe një stabilizues smartphone për mua duhet të funksionojë mbi baza komerciale. Kjo është, për të xhiruar ose një promovim në një rrjet social, ose për të xhiruar pamje të qëndrueshme pa kërcime të shkëlqimit. Kjo është në fakt arsyeja pse unë respektoj Zhiyun Smooth 5. Megjithatë... për secilin të vetin. Dhe në fund do ta kuptoni se për çfarë po flasim.

Shpëtimi?

Sidoqoftë, ekziston një nuancë. Dhe quhet Filmic Pro. Është aplikacioni më i fuqishëm për kapjen e videove në Android për momentin, madje më i mirë se i preferuari im personal, HedgeCam. Çfarë lidhje ka me DJI? Dhe fakti që ka përputhshmëri harduerike me stabilizuesit, duke përfshirë shumicën e modeleve Osmo Mobile.

DJI Osmo Mobile 6

Me përjashtim të të parës... dhe në fakt Osmo Mobile 6. Mbështetja për këtë të fundit duhet të shfaqet në përditësimin përfundimtar, dhe nëse përditësimi është ashtu siç mendoj unë - atëherë të gjitha aftësitë harduerike të stabilizatorit mund të përdoren në një aplikacion që mund ta përdorni për të xhiruar video me cilësi të lartë në çdo situatë dhe jo ekskluzivisht gjatë ditës në diell.

DJI Osmo Mobile 6

Këtu, megjithatë, ka dy pika. E para është një program me pagesë. Dhe kushton shumë. E bleva kur ishte 20 dollarë, por tani është me abonim, kështu që çmimi do të jetë edhe më i lartë. Dhe - Unë nuk garantoj se me përditësimin do të merrni mbështetje për TË GJITHA butonat në program, në mënyrë të ngjashme me DJI Mimo. Kjo do të ishte ideale dhe e qartë, por jo 100% e garantuar.

Përmbledhje e DJI Osmo Mobile 6

Ky stabilizues u krijua që në fillim si një aksesor kompakt, i lëvizshëm dhe më i përshtatshëm. Jo si homologu i telefonit inteligjent DJI Ronin. Dhe në thelb si një lodër për njerëzit aktivë në rrjetet sociale. Lodra nuk është padyshim e lirë, me cilësi të lartë, e mrekullueshme, e përshtatshme dhe me potencial për të ardhmen.

DJI Osmo Mobile 6

Por nuk mund të garantoj nëse potenciali do të justifikojë investimin. Përvetësimi DJI Osmo Mobile 6 për qitje profesionale, nuk ka gjasa të justifikohet (për momentin, gjithsesi). Por për jetën familjare, thjesht për të regjistruar jetën tuaj, ky nuk është një opsion ideal. Prandaj... rekomandoj!

Video rreth DJI Osmo Mobile 6

Lexoni gjithashtu:

Ku te blej

RISHIKON VLERËSIMET

Përmbajtja e paketës
8
Pamja e jashtme
9
Karakteristikat e
10
Shkathtësi
10
program
6
Cuna
8
Ky stabilizues u krijua që në fillim si një aksesor kompakt, i lëvizshëm dhe më i përshtatshëm. Jo si homologu i telefonit inteligjent DJI Ronin. Dhe në thelb si një lodër për njerëzit aktivë në rrjetet sociale. Lodra nuk është padyshim e lirë, me cilësi të lartë, e mrekullueshme, e përshtatshme dhe me potencial për të ardhmen.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Ky stabilizues u krijua që në fillim si një aksesor kompakt, i lëvizshëm dhe më i përshtatshëm. Jo si homologu i telefonit inteligjent DJI Ronin. Dhe në thelb si një lodër për njerëzit aktivë në rrjetet sociale. Lodra nuk është padyshim e lirë, me cilësi të lartë, e mrekullueshme, e përshtatshme dhe me potencial për të ardhmen.Rishikimi i DJI Osmo Mobile 6: Stabilizuesi i përsosur i videos për mediat sociale