lajm

Ushtria ukrainase erdhi në Britani për stërvitje mbi tanket Challengështë 2

Ushtria ukrainase ka mbërritur në Britaninë e Madhe për të filluar stërvitjen në funksionimin e tankeve Challenger 2 (огляд цих танків дивіться за посиланням). Про це повідомили в...

Hakerët rusë dhe iranianë sulmojnë politikanë dhe gazetarë

Національний центр кібербезпеки Великої Британії (NCSC) повідомляє про регулярні кібератаки, які здійснюють хакери з росії та Ірану. У звіті фахівців йдеться, що групи хакерів SEABORGIUM...

Astronomët vunë re një "ari" në Mars

Червона планета не перестає нас дивувати. Нещодавно астрономи обробляли дані, отримані з апарата NASA Mars Reconnaissance Orbiter, і помітили там дещо дивне. Зображення, яке...

Kompanitë e goditjes së UAV-ve do të formohen në Forcat e Armatosura të Ukrainës

Siç raportohet nga Shtabi i Përgjithshëm në faqen zyrtare të Facebook, було прийнято рішення сформувати в ЗСУ ударні роти БПЛА. Ці підрозділи стануть першими у світі. Створення...

Shutterstock ka një gjenerator të AI që e kthen tekstin në imazhe

Популярний фотохостинг Shutterstock оголосив про появу на платформі генератора на основі штучного інтелекту. Алгоритм ШІ для перетворення тексту на зображення вже доступний на сайті...

Lifecell rikthen komunikimin në rajonet e çliruara të Ukrainës

Після того, як Збройні сили України звільняють нові населені пункти, lifecell починає процес відновлення мережевої інфраструктури в Херсонській, Миколаївській та Харківській областях, щоб мешканці...

Startup AstroForge po përgatitet të nxjerrë minerale në asteroidë

Fillimi i minierave të asteroideve AstroForge Inc. planifikon të nisë dy misionet e para në hapësirë ​​këtë vit. Nisja e parë është planifikuar për...

Razer ka lëshuar konsolën portative të lojrave Razer Edge me Wi-Fi dhe 5G

Tre muaj pas shpalljes së tij, tastiera portative e lojërave Razer Edge më në fund është në shitje (për momentin në SHBA dhe me porosi në faqen e internetit, por...

Prodhimi serik i armëve vetëlëvizëse "Bohdan" do të nisë në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes financoi prodhimin serik të obusit vetëlëvizës me rrota vendase 2C22 "Bohdan". Sipas ministrit të Mbrojtjes Oleksiy Reznikov, tanket që do të na ofrojnë partnerët tanë perëndimorë...

Një modul i ekuipazhit Boeing Starliner i ngjashëm me R2-D2 po përgatitet për fluturim

NASA ka publikuar foto të marra gjatë ankorimit të kapsulës Boeing Starliner me modulin e ri të shërbimit përpara një fluturimi provë me ekuipazh në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Gjatë Cloud 11, OnePlus do të prezantojë tabletin e tij të parë Android

Kompania OnePlus po përgatitet në mënyrë aktive për ngjarjen e ardhshme Cloud 11. Dhe megjithëse ylli i kësaj mbrëmje do të jetë versioni global i smartfonit kryesor OnePlus 11, marka planifikon të...

Posti i ri i dorëzoi kuadrot dhe gjeneratorët tankistëve heronj

New Post bleu dhe dorëzoi në rajonin e Kharkiv një grup kuadrokopterësh DJI Mavic 3 Enterprise, bateritë e tyre dhe gjeneratorët Makute. Kostoja totale ishte 2,7 milionë...

SpaceX lëshoi ​​ngarkesën më të rëndë në orbitë

Sot në mëngjes, faza e parë e mjetit lëshues Falcon 9, i cili tashmë ka qenë tetë herë në orbitë, lëshoi ​​ngarkesën më të rëndë në orbitën e ulët të Tokës,...

Një smartphone kundër krizës është shfaqur në tregun ukrainas vivo Y02

Бренд vivo fillon të shesë smartfonin ultra-buxhetor të serisë Y në tregun ukrainas - vivo Y02, i cili u zbulua zyrtarisht në fund të vitit të kaluar. Një smartphone elegant dhe në të njëjtën kohë ultra-buxhetor...

Paraja nuk ka erë: Xiaomi dhe Nderi kthehen në Rusi

kompanitë kineze Xiaomi dhe Honor duket se kanë vendosur të largohen nga parimet budiste se jeta është plot vuajtje, por mund të ndalet dhe gradualisht po kthehen në…

Hakerët kanë vjedhur kodin burimor të League of Legends dhe e kanë nxjerrë në ankand

Zhvilluesi amerikan i lojërave kompjuterike Riot Games u bë viktimë e hakerëve. Përfaqësuesit e studios deklaruan në rrjetet e tyre sociale se sulmuesit fituan akses në kodet fillestare të League of...

Një mjet i ri i AI nga NVIDIA do të përmirësojë videot në Chrome dhe Edge

NVIDIA më në fund ka zbuluar datën zyrtare të lançimit për RTX Video Super Resolution, e cila u njoftua për herë të parë në CES 2023. Mjeti, i cili rrit rezolucionin...

Nova Poshta Airlines do të dyfishojë flotën e saj të avionëve

Supernova Airlines nga grupi Nova Poshta planifikon të dyfishojë flotën e saj - nga dy avionë në katër. Kështu ka thënë drejtori i përgjithshëm...

Ukraina mori 2 UAV të tjera Bayraktar TB2 nga kompania Baykar

Siç është raportuar në Drejtorinë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, ka pasur një rimbushje në radhët e dronëve - kompania Baykar i dorëzoi Ukrainës 2 UAV të tjera Bayraktar TB2 (rishikim...

Bërthama e brendshme e Tokës mund të ndryshojë drejtimin e rrotullimit

Ka shumë mistere rreth bërthamës së Tokës. Një prej tyre lidhet me luhatjet sizmike gjatë dekadave të fundit. Disa shkencëtarë besojnë se ata dëshmojnë për...