Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G

lajme IT

Shtojcat e reja ChatGPT do të ofrojnë informacione të përditësuara në kohë reale

Pas lëshimit të API-së së re GPT-4 dhe Whisper në mars, OpenAI njoftoi të enjten se ka filluar zhvillimin e shtojcave për ChatGPT. Ata do të lejojnë chatbot të ndërveprojë me…

Funksioni i ri i sinkronizimit të Google Play e bën më të lehtë shkarkimin në Android

Duket se përdoruesit e Android do të kenë edhe më shumë komoditet pasi Google Play Store ka filluar testimin e sinkronizimit të aplikacioneve të smartfonëve. Edhe pse ky nuk është ende një përmbledhje e gjerë,…

Nga 1 Prilli Twitter do të anulojë shenjat e verifikimit "të vjetra".

Duket se po vjen koha kur llogaritë e vjetra Twitter, e cila mori një shenjë blu të verifikimit edhe para se të shfaqej Twitter Blu, rrezikon ta humbas atë. Sigurisht, nëse nuk fillojnë...

Samsung mund të lëshojë Tri-Fold në vitin 2023

Samsung - Mbreti i padiskutueshëm i segmentit të telefonave të palosshëm, duke siguruar afërsisht 80% të tregut në 2022. Kompania i përmbahet dy faktorëve të formës, përkatësisht linjës Fold...

Një seri telefonash inteligjentë ASUS ROG Phone 7 do të prezantohet në prill

Një linjë e telefonave inteligjentë të lojërave ASUS ROG Phone ka ekzistuar që nga viti 2018. Këto pajisje ofrojnë performancë të shkëlqyeshme, softuer të fuqishëm të orientuar nga lojërat dhe aktivizues ergonomikë....

Hubble bëri një foto mahnitëse të grumbullimit të yjeve M55

Grumbulli i yjeve Messier 55 (M55) shkëlqen në këtë imazh të bukur të marrë nga Teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s. Imazhi i ndritshëm tregon vetëm një fragment të vogël të një grupi globular në...

NAZK përfshiu në listën e sponsorëve të luftës Bankën Austriake Raiffeisen

Agjencia Kombëtare për Parandalimin e Korrupsionit (NAZK) përfshiu grupin bankar austriak Raiffeisen Bank International në listën e sponsorëve ndërkombëtarë të luftës. Është një nga më të mëdhenjtë austriakë...

Disa telefona inteligjentë realme vuajnë nga probleme të pashpjegueshme me autonominë

Disa telefona inteligjentë realme shkaktojnë shqetësim tek përdoruesit për shkak të problemeve të baterisë. Përdoruesit raportojnë se bateritë nuk punojnë për aq kohë sa duhet, dhe në...

Asgjë nuk u prezantua kufjet Nothing Ear (2) TWS - si veshi (1), por shumë më mirë

Asgjë nuk publikoi produktin e saj të parë - Nothing Ear (1) kufjet TWS - më 27 korrik 2021. Në qershor të vitit të kaluar u shfaq një model pak më ndryshe...

WhatsApp për Windows tani mbështet videotelefonatat me 8 persona

WhatsApp më në fund përditësohet për Windows. Aplikacioni ka një dizajn krejtësisht të ri që kombinon elementë të aplikacioneve celulare me elementë të dizajnit Fluent karakteristik për Windows. Por ka...

Aplikacioni i bashkëpunimit Microsoft Loop është i disponueshëm për përdorim publik

U deshën dy vjet, por Microsoft më në fund është gati të lejojë përdoruesit e rregullt të provojnë bashkëpunimin e tij më të ri. Kompania po lëshon aplikacionin e saj Loop në...

NATO zgjedh Holandën për selinë e fondit të ri të inovacionit

Holanda është zgjedhur si selia e Fondit të Inovacionit të NATO-s (NIF) në një vendim të shpallur të hënën. E shpallur për herë të parë në Samitin e Madridit të organizatës 2022, fondi do të investojë...

Huawei prezantoi serinë flamurtare të telefonave inteligjentë P60

Huawei më në fund prezantoi serinë e shumëpritur të flamurëve P60, e cila përbëhet nga tre modele - ai bazë Huawei P60, versioni P60 Pro dhe një pajisje me një avangardë pak...

Lenovo prezantoi gjeneratën e 8-të të laptopëve Legion Slim dhe linjën e re Lenovo LOQ

Lenovo prezantoi gjeneratën e tetë të laptopëve Lenovo Legion Slim. Ndër risitë janë Lenovo Legion Slim 7i dhe 7 (16", 8), Legion Slim 5i dhe...

iPhone do të ketë një funksion të izolimit të zërit gjatë telefonatave

Përdoruesit e iPhone që përdorin telefonin e tyre për të kryer telefonata së shpejti do të kenë mundësinë të filtrojnë zhurmën e sfondit për t'i bërë ato thirrje më të qarta, me iOS 16.4 dhe…

Seriali ukrainas "Catch Kaidash" do të publikohet në Netflix

Platforma e transmetimit Netflix do të shtojë në gamën e saj të produkteve serialin ukrainas "Catch Kaidash", i cili u shfaq në Ukrainë në vitin 2020. Mund të shihet në...

New Post lançoi një "Shërbim të Sigurt" të përditësuar në aplikacionin celular

Me shërbimin "Safe Service" të ofruar nga Nova Poshta, blerësi nuk ka nevojë të bëjë një abonim në kartën e shitësit, dhe shitësi do të marrë transport falas me kthim në rast refuzimi...

Raketa Terran 3 e printuar në 1D u ngrit, por nuk arriti në orbitë

Raketa e parë në botë e printuar 3D humbi destinacionin e saj në nisjen e saj debutuese, por arriti disa rezultate të rëndësishme. Raketa e hapësirës së relativitetit...

Opera shtoi ChatGPT dhe këshilla për inteligjencën artificiale në shfletues

Në shkurt, Opera ndau planet për të integruar AI në shfletuesin e saj të internetit me ChatGPT. Tani krijuesi i pavarur i shfletuesit ka nisur integrimin e shiritit anësor për ChatGPT dhe…

Gjerësia e brezit të rrjeteve 6G do të kalojë 10G me 5 herë

China Mobile thotë se Aleanca e Rrjeteve Mobile të Gjeneratës së ardhshme, një grup global i operatorëve celularë, publikoi së fundmi një letër të bardhë - studimin "Nevojat 6G dhe...

Teknologjia e re NVIDIA lejon kompanitë të krijojnë AI-n e tyre

“Epoka e inteligjencës artificiale” ka filluar! Kur ChatGPT u prezantua për publikun e gjerë nëntorin e kaluar, filloi një revolucion dhe ndryshoi mënyrën se si funksionon bota….

Një video e re nga Marsi ofron një udhëtim nëpër Kraterin e Liqenit

Një video e re mbresëlënëse fton shikuesit të hedhin një vështrim më të afërt në sipërfaqen e Marsit, veçanërisht në Kraterin e Liqenit, ku roveri Perseverance i NASA-s është aktualisht në misionin e tij. Ai...

Garmin po punon për gjeneratën e ardhshme të orës inteligjente Instinct 2 Solar

Të pasionuarit e rastësishëm të orëve inteligjente mund të mos jenë të njohur me Garmin Instinct 2 Solar, por fansat e vërtetë të teknologjisë së besueshme duhet patjetër të kenë dëgjuar për të. Kjo...

Vegla e kapjes së fragmenteve të Windows ka një të metë serioze të privatësisë

Në një kohë, telefonat Google Pixel ishin në qendër të vëmendjes për shkak të të ashtuquajturit defekt Acropalypse. E meta do të thotë që hakerat mund të modifikojnë dhe prenë pamjet e ekranit,…

OnePlus intrigohet me versionin e ri të OnePlus 11, i bërë nga një material i pazakontë

Muajin e kaluar, OnePlus lançoi flamurët e rinj OnePlus 11 në mbarë botën. Bëhet fjalë për telefonat inteligjentë me mbrapa xhami, të cilët disponohen në dy ngjyra në...

Mjeti i ri Ghostwriter AI i Ubisoft do të gjenerojë dialog në lojëra

Një lojë e mirë e botës së hapur është e mbushur me detaje të vogla që ndihmojnë në krijimin e një ndjesie zhytjeje për lojtarin. Një nga elementët kryesorë është prania e muhabetit në sfond. Çdo...