Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITAmpere prezantoi mostrat e një çipi 5 nm me mbështetje për DDR5 dhe PCIe 5.0

Ampere prezantoi mostrat e një çipi 5 nm me mbështetje për DDR5 dhe PCIe 5.0

-

Ampere Computing njoftoi dje se ka filluar testimin e rastësishëm të përpunuesve të serverëve të saj të gjeneratës së ardhshme Ampere One midis klientëve të zgjedhur. Procesorët e rinj përdorin bërthamat e zhvilluara posaçërisht të kompanisë dhe gjithashtu është zbatuar mbështetje për ndërfaqet DDR5 dhe PCIe 5.0. Për më tepër, çipi do të bëhet duke përdorur një proces 5 nm, dhe intriga kryesore është se sa bërthama Ampere arriti të paketojë në CPU-në e tij.

“Sot po ju njoftojmë të gjithëve se po testojmë produktin tonë më të ri, Ampere One”, tha Renee James, themelues, kryetar dhe CEO i Ampere Computing. “Ampere one është një produkt 5nm i bazuar në bërthamën Ampere që mbështet PCIe Gen 5 dhe DDR5 në platformë. Ne jemi të ngazëllyer për reagimet fillestare dhe performancën që klientët tanë po përjetojnë me procesorin tonë më të ri të cloud Ampere.”

Duke pasur procesorë Altra dhe Altra Max me 128 bërthama në bazë ARM Neoverse N1, Ampere ka nënshkruar kontrata me disa kompani cloud, duke përfshirë Microsoft Azure, Baidu dhe Oracle. Në procesorët e saj të gjeneratës së ardhshme Ampere One, kompania do të fillojë të përdorë bërthamat e veta të përshtatura për ngarkesat e punës në cloud, të cilat kanë një mikroarkitekturë të përmirësuar për të përmirësuar më tej efikasitetin e energjisë. Ndërkohë, vështirë se ia vlen të bëjmë supozime për aftësitë e reja të përdoruesve të bërthamave Ampere One, pasi ne nuk kemi as një ide për numrin e bërthamave të pranishme në procesorin e ri.

Amper Computing
Renee James, themelues, kryetar dhe CEO i Ampere Computing.

Sot, kompania tregoi shkurtimisht procesorin e saj të ardhshëm Ampere One pa zbuluar detaje. Rasti LGA i CPU-së së re është i ngjashëm me produktet ekzistuese Ampere, por ato janë të pajtueshme natyrshëm thjesht për shkak të memories së ndryshme (DDR5 kundrejt DDR4) dhe mbështetjes së ndërfaqes I/O (PCIe 5.0 vs. PCIe 4.0).

"Ampere është një kompani shpikëse, ne kemi paraqitur qindra patenta dhe kemi zhvilluar shumë karakteristika dhe aftësi unike që lidhen me produktet tona," tha James. "Ne jemi gjithashtu të licencuar të arkitekturës ARM dhe po zhvillojmë bërthamat tona për produktet tona, duke filluar me produktet tona të reja 5nm."

Lansimi i përpunuesve të rinj Ampere One nuk do t'i bëjë të vjetruara produktet ekzistuese të kompanisë. Kompania do të vazhdojë t'i ofrojë ato palëve të interesuara për disa kohë. Për shkak se procesorët Ampere One do të vazhdojnë të përdorin arkitekturën ARM, do të jetë e lehtë për klientët e Ampere të instalojnë makina të reja dhe të ekzekutojnë të njëjtat ngarkesa pune në të gjithë serverët me bazë Ampere siç bëjnë zakonisht me serverët me bazë x86.

E vetmja gjë që Ampere ka zbuluar për Ampere One është se procesori do të jetë i disponueshëm këtë vit, por nuk ka detaje.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani