Root Nationlajmlajme ITApple do të përdorë çipin e vet Wi-Fi dhe Bluetooth në iPhone-ët e ardhshëm

Apple do të përdorë çipin e vet Wi-Fi dhe Bluetooth në iPhone-ët e ardhshëm

-

Gjatë shumë viteve Apple donte të përsëriste suksesin e saj në prodhimin e procesorëve me ndihmën e modemëve të vet celularë. Në vitin 2019, kompania shpenzoi 1 miliard dollarë për të blerë teknologjinë e modemit të Intel, dhe që atëherë kompania ka qenë vazhdimisht vetëm një ose dy vjet larg nga zëvendësimi i modemëve të Qualcomm në iPhone-ët e rinj (datat e parashikuara të 2021 dhe 2022 kanë ardhur dhe kanë shkuar, dhe Qualcomm duket se mendon se viti 2023 nuk do të jetë gjithashtu data përfundimtare).

Megjithatë, kompania planifikon të zgjerojë ambiciet e saj pa tel për të përfshirë Wi-Fi dhe Bluetooth, sipas një raporti të Bloomberg. Apple thuhet se shpreson t'i dërgojë këto çipa në produkte të reja duke filluar nga viti 2025, duke punuar drejt qëllimit përfundimtar të kombinimit të Wi-Fi, Bluetooth dhe aftësive të modemit celular në një çip të vetëm.

Apple

Apple prej vitesh është mbështetur në çipa Broadcom për lidhjen Wi-Fi dhe Bluetooth në të gjitha produktet e saj. Edhe kur Mac-ët përdorën procesorë Intel, Apple ka braktisur përdorimin ose mbështetjen e produkteve Wi-Fi dhe Bluetooth të Intel, të cilat janë të kudogjendura në shumicën e laptopëve të tjerë. Apple dhe Broadcom nënshkruan për herë të fundit një marrëveshje furnizimi tre-vjeçare e gjysmë në fillim të vitit 2020, e cila disa burime vlerësojnë vlerën e 15 miliardë dollarëve. Apple thuhet gjithashtu se po punon për çipa të veçantë karikimi RF dhe wireless për të zëvendësuar pjesët e ofruara nga Broadcom.

Apple tashmë ka një përvojë me çipat pa tela jashtë punës së tij prapa skenave në modemet celulare. Procesorët W1, W2 dhe W3 u përdorën në kufje të ndryshme AirPods dhe Apple Watch për të ofruar lidhje Wi-Fi dhe Bluetooth, si dhe për të mbështetur funksione shtesë përtej specifikimeve standarde Bluetooth.

Apple

Raporti i Bloomberg thotë gjithashtu se Apple aktualisht planifikon të dërgojë modemet e saj të parë 5G "deri në fund të vitit 2024 ose në fillim të 2025". Qualcomm tha se pret që të ardhurat e saj nga iPhone të jenë "minimale" deri në vitin 2025, duke sugjeruar që Qualcomm është duke vënë bast për një afat kohor të ngjashëm. Është e mundur që disa iPhone mund të përdorin modem Apple, ndërsa të tjerët mund të vazhdojnë të përdorin modemet Qualcomm - Apple përdori një përzierje modemesh Intel dhe Qualcomm për disa gjenerata iPhone përpara se të blinte plotësisht biznesin e modemit të Intel.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani