Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITApple po zhvillon një version më të lirë të kufjeve të realitetit të përzier

Apple po zhvillon një version më të lirë të kufjeve të realitetit të përzier

-

Specialistët e kompanisë Apple tashmë janë duke punuar në një version më të përballueshëm të kufjeve të tyre të realitetit të përzier që ende nuk do të publikohen. Kështu bëjnë të ditur mediat perëndimore.

Nëse udhëhiqemi nga raportet e mëparshme rreth pajisjes së realitetit të përzier të njoftuar prej kohësh Apple, do të kushtojë rreth 3 mijë dollarë, që për një moment është dyfishi i çmimit të kufjeve Quest Pro, të cilën Meta e publikoi vitin e kaluar (sa do të kushtojë në tregun ukrainas në përgjithësi është e vështirë të parashikohet). Dhe tani inxhinierët e kompanisë thuhet se po punojnë në një version buxhetor që do të jetë më afër çmimit të Quest Pro dhe tashmë po diskutojnë strategjitë për të arritur këtë qëllim.

Apple

Një opsion është përdorimi i komponentëve më të lirë. Ndërsa pajisja kryesore do të ketë ekrane të brendshme me rezolucion 4K për secilin sy, homologu i tij më i përballueshëm ka të ngjarë të përdorë ekrane me rezolucion më të ulët. Inxhinierët e kompanisë po konsiderojnë gjithashtu përdorimin e më pak kamerave dhe procesorëve më të ngadaltë, gjë që do të eliminonte nevojën për tifozë të brendshëm.

Gjithashtu Apple mund t'i lërë pronarët e ardhshëm të një kufjeje më të lirë të ardhshme që të rregullojnë manualisht fushën e shikimit në vend që ta pajisin atë me teknologji që do ta bëjë atë automatikisht. Prodhuesi gjithashtu mund të refuzojë pajisjen e pajisjes me çipin e tij H2, i cili do ta lejonte atë të punonte më mirë me të AirPods. Një raport i fundit nga Bloomberg pohoi se gjigandi i teknologjisë po zhvillon çipin e tij Bluetooth dhe Wi-Fi që duhet të zëvendësojë çipin e Broadcom deri në vitin 2025. Në raport thuhej se Apple mund të përdorë gjithashtu këtë çip të pronarit për të parandaluar kompanitë e palëve të treta që të ndikojnë në çmimin e pajisjes.

Apple Kufje AR/VR

Burimet thanë se kufjet më të lira të realitetit të përzier janë në fazat shumë të hershme, dhe Apple Unë nuk kam krijuar ende një prototip pune. Megjithatë, sipas Bloomberg, mbi dy kufje shumica e ekipit të saj të zhvillimit të teknologjisë prej 1000 personash është në punë dhe kompania mund t'i lëshojë pajisjet në fillim të vitit të ardhshëm ose në fillim të vitit 2025. Megjithatë, kjo strategji me dy pajisje thuhet se e ka vënë prodhuesin në pritje me planet e tij për të lançuar syze të lehta të realitetit të shtuar. Ideja fillestare e kompanisë ishte të krijonte syze të realitetit të shtuar që një ditë mund të zëvendësonin iPhone-in, por kompania tani ka anuluar punën në projekt.

Aktualisht është e paqartë nëse syzet e realitetit të shtuar do të dalin ndonjëherë në treg. Dhe sa i përket kufjeve të flamurit realitet i përzier AppleBloomberg raportoi më parë se kompania planifikon ta shpallë zyrtarisht këtë qershor përpara WWDC-së (Konferenca Botërore e Zhvilluesve).

Gjithashtu interesante:

Burimiengadget

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani