Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITASUS prezantoi një monitor lojrash me një shpejtësi rifreskimi prej 500 Hz

ASUS prezantoi një monitor lojrash me një shpejtësi rifreskimi prej 500 Hz

-

Gama aktuale e monitorëve të lojërave me shpejtësi të lartë të rifreskimit arrin një frekuencë maksimale prej 360 Hz. Ndërsa vetëm 360Hz është ndoshta e tepërt për shumicën e lojtarëve, ASUS dëshiron të tejkalojë konkurrencën. Kompania prezantoi në ekspozitën Computex 2022 një monitor të ri lojrash me një ritëm rifreskimi vërtet të çmendur prej 500 Hz. ASUS e quan atë ROG Swift 500Hz dhe pretendon se është një pajisje revolucionare që ofron ritmin më të qetë dhe më të shpejtë të lojrave ndonjëherë.

ROG Swift 500Hz është i pajisur me një panel 24,1 inç me një rezolucion maksimal prej Full HD (1920×1080). Rezolucioni relativisht i ulët është mjaft i kuptueshëm duke pasur parasysh shkallën shumë të lartë të rifreskimit. Ne dyshojmë se edhe kartat më të mira grafike do të jenë në gjendje të ofrojnë shpejtësi kaq të larta të kuadrove në rezolucione mbi 1080p. Për t'i vënë gjërat në perspektivë, ROG Swift 500Hz gjeneron korniza më shumë se tetë herë më shpejt se ekranet tipike me një shpejtësi rifreskimi prej 60 Hz për sekondë. Kjo është e mrekullueshme, sepse do të thotë se do të keni shumë më tepër kohë për të fituar një avantazh ndaj kundërshtarit tuaj në lojëra esports, por do të thotë gjithashtu që GPU-ja juaj do të shtyhet në kufi.

ASUS ROG Swift 500 Hz

ASUS pretendon se monitori ROG Swift 500Hz përdor teknologji të re Esports TN (E-TN), e cila siguron 60% kohë më të mirë përgjigjeje në krahasim me panelet standarde TN. Ai gjithashtu vjen me një analizues refleks të integruar NVIDIA dhe mbështetje G-SYNC, duke lejuar lojtarët të rregullojnë cilësimet për të arritur vonesën minimale të hyrjes pa belbëzim dhe grisje.

Kompania ASUS krenohet që është një nga prodhuesit e parë që ka shtyrë kufijtë e monitorëve me shpejtësi të lartë të rifreskimit. Kompania është përpara kurbës kur bëhet fjalë për monitorët e lojërave ultra të shpejtë, me monitorin e parë të lojrave 144 Hz të lëshuar në vitin 2012, monitorin e parë 240 Hz në 2017 dhe monitorin e parë 360 Hz në 2020. Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që ne raportojmë për një monitor lojrash me një shpejtësi rifreskimi 500 Hz. Kompania kineze BOE ishte e para që tregoi në fillim të këtij viti një monitor prototip që mund të përditësonte imazhin 500 herë në sekondë.

ASUS nuk ka njoftuar ende çmimin ose disponueshmërinë e Swift 500 Hz. Nuk do të prisnit që ky të jetë një monitor i përballueshëm, pasi u drejtohet lojtarëve profesionistë që duan të jenë në avantazh.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani