Root Nationlajmlajme ITNjë dron i ri goditës Bayraktar AKINCI me një raketë IHA-230 u testua në Turqi

Një dron i ri goditës Bayraktar AKINCI me një raketë IHA-230 u testua në Turqi

-

Më 31 mars, droni luftarak turk Bayraktar AKINCI testoi me sukses raketën supersonike IHA-230, e aftë për të goditur objektivat në një distancë deri në 140 km. Drejtori teknik i Baykar Selchuk Bayraktar postoi publikimin përkatës në llogarinë e tij në Twitter.

https://twitter.com/BaykarTech/status/1641889802055307271?s=20

Avioni luftarak fluturoi në qendrën e trajnimit dhe testimit AKINCI në Chorlu, provincën Tekirdag. Aktualisht po zhvillohen përgatitjet për fluturimin e parë të TB3, i cili do të jetë UAV-ja e parë luftarake në botë e aftë për t'u ulur dhe ngritur nga anijet me pista të shkurtra.

Më lejoni t'ju kujtoj se në dhjetor është instaluar dhe testuar droni Bayraktar AKINCI me sistemin më të fundit të drejtimit. Rreth kësaj në Cicëroj njoftoi drejtori teknik. “Testoni gjuajtjet duke përdorur kompletin e synimit të gjeneratës së re GÖKÇE. Në mollë...”.

Bayraktar Akıncı

Më lejoni t'ju kujtoj se avioni luftarak pa pilot Bayraktar Kızılelma është i pajisur me një motor turbojet AI-25TLT të prodhimit ukrainas. Kompania turke Baykar synon të ndërtojë në Ukrainë jo vetëm një fabrikë për prodhimin e dronëve sulmues Bayraktar TB2, por edhe të krijojë Bayraktar AKINCI dhe Bayraktar Kizilelma në Ukrainë.

Bayraktar Akıncı

Gjithashtu interesante:

Burimitwitter

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani