Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITBlue Origin bëri fluturimin e pestë të turizmit në hapësirë

Blue Origin bëri fluturimin e pestë të turizmit në hapësirë

-

Sot në orën 16:25 me orën Kiev u zhvillua fluturimi i pestë turistik në hapësirë ​​i anijes New Shepard të kompanisë Blue Origin. Nisja u krye nga faqja e kompanisë në Teksasin Perëndimor, rreth 40 km nga qyteti i Van Horn.

Fluturimi nuk zgjati shumë dhe pak më shumë se 10 minuta pas ngritjes, kapsula e anijes dhe gjashtë pasagjerët e saj u ulën me parashuta, duke ngritur një shtëllungë pluhuri të shkretëtirës kur u përplas në tokë. Gjatë fluturimit, ekuipazhi arriti një lartësi prej 106 kilometrash mbi nivelin e tokës.

Origjina Blu

New Shepard përbëhet nga një raketë dhe një pod i ripërdorshëm. Mjeti lëshues zbret pak përpara kapsulës, duke kryer një ulje vertikale me energji, të ngjashme me fazat e para të raketave orbitale Falcon 9 të SpaceX.

Origjina Blu

Fjalët e ndarjes para fluturimit u dhanë nga astronauti i Apollo, Charlie Duke, i cili fluturoi si pjesë e misionit Apollo 16 50 vjet më parë:

"Urime për fluturimin që do të nisni", - tha Duka. “E di që jeni në një aventurë emocionuese, ashtu si unë 50 vjet më parë. Udhëtim të mbarë dhe mezi pres t'ju takoj kur të ktheheni".

https://youtu.be/o86sVxgGnBs?t=3782

Blue Origin nuk bën të ditur se sa kushton një biletë për një fluturim suborbital. Prandaj, mund të merret me mend vetëm nga shembulli i konkurrentit kryesor të kompanisë në fushën e turizmit hapësinor suborbital, Virgin Galactic i Richard Branson. Një biletë atje kushton rreth 450 dollarë. Virgin Galactic planifikon zyrtarisht të nisë transportin komercial të plotë të pasagjerëve me anijen kozmike VSS Unity vetëm në fillim të vitit 000.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani