Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITBritania njoftoi një paketë rekord ndihme ushtarake për Ukrainën

Britania njoftoi një paketë rekord ndihme ushtarake për Ukrainën

-

Ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace bëri një deklaratë në Parlament, në të cilën u tha anëtarëve të Parlamentit për ofrimin e një pakete të re ndihme ushtarake për Ukrainën nga Britania e Madhe. Ai përfshin një skuadron të tankeve Challenger 2

Sipas tij, gjatë katër javëve të fundit janë zhvilluar beteja jashtëzakonisht të rënda dhe rraskapitëse, veçanërisht rreth qytetit Bakhmut, rajoni i Donjeckut. “Por Rusia nuk ka arritur kurrë të thyejë vullnetin e popullit ukrainas apo të ndryshojë politikën e liderëve të saj”, tha ministri i Mbrojtjes.

Britania ka njoftuar një paketë të konsiderueshme ndihme ushtarake për Ukrainën

Britania vazhdon të monitorojë nga afër se si zhvillohet fushata e sulmit të Rusisë ndërsa thellon rezervat e saj strategjike të raketave moderne. Ndryshimi në komandë dhe kthimi i Gerasimov mund të çojë në një rikthim në ofensivën ruse, pasi Gerasimov ka qenë gjithmonë besnik ndaj Putinit, siç raportoi Ben Wallace.

Shtetet e Bashkuara kanë investuar më shumë se 24 miliardë dollarë në mbështetje ushtarake për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë më 24 shkurt të vitit të kaluar. Ata kanë furnizuar mijëra sisteme anti-ajrore dhe antitank dhe së fundmi e kanë rritur këtë mbështetje duke ofruar baterinë e mbrojtjes ajrore Patriot dhe municionet e saj, 45 tanke të rinovuar T-72B dhe 50 automjete luftarake këmbësorie Bradley për të ndihmuar në kundërsulm.

“Ne mirëpresim gjithashtu vendimin e qeverisë franceze për t'i dhënë Ukrainës një tank të lehtë dhe shumë të lëvizshëm AMX-10. Së shpejti do të shpall raundin e parë të tenderëve për Fondin Ndërkombëtar për Ukrainën nën kryesimin e përbashkët të Danimarkës dhe Britanisë së Madhe. I jam mirënjohës Suedisë për plotësimin e fondit të donacioneve. Tani këtij fondi i janë bashkuar Suedia, Danimarka, Norvegjia, Holanda, Islanda, Lituania dhe vende të tjera”, thotë Ben Wallace.

Gjatë fjalës së tij, ai njoftoi paketën më të rëndësishme të ndihmës ushtarake për Ukrainën deri më tani, e cila përfshin:

  • Skuadrilja e tankeve Challengështë 2 me mjete të blinduara riparimi dhe evakuimi
  • Armë AS-90. Kjo është një bateri me tetë armë në gatishmëri të lartë dhe dy bateri të tjera në shkallë të ndryshme gatishmërie
  • Qindra automjete të blinduara dhe të mbrojtura, duke përfshirë Bulldog
  • Mjetet për kapërcimin e fushave të minuara dhe ndërtimin e urave me vlerë 28 milionë funte
  • Dhjetra sisteme ajrore pa pilot me vlerë 20 milionë funte për të mbështetur artilerinë ukrainase
  • 100 predha të tjera artilerie, përveç 100 të ofruara tashmë
  • Qindra raketa më të avancuara, duke përfshirë raketat MLRS, raketat e mbrojtjes ajrore Starstreak dhe raketat e mbrojtjes ajrore me rreze të mesme veprimi
  • Pjesë për riparimin e tankeve dhe BMP-ve të Ukrainës.

Tanke dhe armë vetëlëvizëse AS-90 do të sigurohen nga stoqet britanike së bashku me municionet, por vendi planifikon të blejë një sasi të konsiderueshme donacionesh të tjera në tregun e hapur ose nga vende të treta që mbështesin Ukrainën. “Paketa e sotme është një rritje e rëndësishme e aftësive të Ukrainës. Kjo do të thotë se ata mund të kalojnë nga rezistenca në dëbimin e trupave ruse nga toka ukrainase”, tha Ben Wallace.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimigov

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani