Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITDisa shoferë ukrainas spiunojnë pa dashje për Rusinë

Disa shoferë ukrainas spiunojnë pa dashje për Rusinë

-

Muaji i 9-të i luftës po përfundon dhe shumë njerëz në Ukrainë përdorin ende aplikacionet "2GIS" dhe "Yandex Maps and Navigator". Ky ndoshta do të jetë lajm për disa njerëz, por këto programe kontrollohen nga qeveria e vendit agresor.

Duke përdorur këto programe, ju ndihmoni rusët të marrin informacion për situatën në rrugët tona, kalimin e pajisjeve ushtarake dhe madje edhe hyrjet dhe daljet e ndërtesave. Dhe rusët kanë një ushtri të madhe asistentësh - rreth 15% e të gjithë shoferëve ukrainas përdorin programe armiqësore. Kjo shifër del në studimin e Sindikatës Publike “Shoqata e Transportuesve Përgjegjës”. Ky GS i bëri thirrje në mënyrë të përsëritur Shërbimit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës, Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës me qëllim të bllokimit të këtyre aplikacioneve. Por viza është ende aty.

2gis

Pavarësisht muajit të 9-të të luftës, sanksioneve dhe ndalimit të punës së bizneseve ruse, programet janë ende të disponueshme falas për shkarkim dhe përdoren në mënyrë aktive. Aplikacionet marrin dhe mund të transmetojnë shumë informacione rreth qyteteve të Ukrainës, duke përfshirë objektet kritike të infrastrukturës, lëvizjet ushtarake ose vendet ku mblidhen njerëzit. Tre të parët në përdorimin e aplikacioneve armiqësore përbëhen nga shoferë nga Kharkiv, Odesa dhe Dnipro. Janë 42 deri në 58% të tyre.

2gis

Politika e privatësisë, e cila është e disponueshme falas, thotë se të dhënat personale përpunohen nga kompania qipriote 2GIS LOCAL SEARCH LIMITED. Përfituesit kryesorë të saj, sipas "Shoqatës së Transportuesve Përgjegjës", janë shtetasi rus Alexander Sysoev dhe Banka Shtetërore e Kursimeve të Rusisë. Për më tepër, zyra qendrore e "DublGIS" LLC, e cila ofron të drejtën e përdorimit falas të 2-GIS, ndodhet në Novosibirsk, Rusi. Në qershor 2020, 72% e aksioneve të kompanisë që prodhon aplikacionin u blenë nga e njëjta Sberbank, 3% e aksioneve të tyre i përkasin O2O Holding LLC, një ndërmarrje e përbashkët e Sberbank dhe grupit mail.ru. Ekziston edhe një faqe https://2gis.ua/kyiv, ku mblidhen informacione për vendndodhjen e organizatave, lartësinë e ndërtesave dhe hyrjet dhe daljet prej tyre.

2gis

Nuk ka shumë për të shkruar për kartat Yandex, vetëm se aplikacioni i përket Sberbank të Rusisë. Yandex dhe 2GIS përfshihen në Regjistrin e Organizatorëve të Shpërndarjes së Informacionit në internet dhe, në përputhje me Ligjin Federal të Federatës Ruse "Për Informacionin", duhet jo vetëm të ruajnë informacionin për përdoruesit dhe të dhënat e tyre të regjistrimit, por edhe të transferojnë të gjitha të marra. të dhëna me kërkesë të njësive të Shërbimit Federal të Sigurisë të Federatës Ruse. Kjo do të thotë se çdo informacion që mund të "shohë" navigatori mund të studiohet nga ushtria e vendeve agresore brenda pak minutash. Kjo është veçanërisht e rrezikshme kur navigatorët rusë përdoren nga vullnetarë që udhëtojnë në vijat e para, personeli ushtarak ose punonjësit e infrastrukturës kritike.

Prandaj, ndalimi i përdorimit të këtyre aplikacioneve është, të paktën, një çështje e sigurisë kombëtare, pasi armiku është vazhdimisht në kërkim të objektivave të reja, të cilat mund të rezultojnë të jenë rrugë dhe ura me ngarkesë të madhe. Mos harroni se duke përdorur programe të këtij lloji, ju mund të bëheni një pjesëmarrës i pavullnetshëm në një sulm në vendlindjen, rrugën, shtëpinë tuaj. Nëse e përdorni akoma ose edhe nëse programi është i instaluar në vegël tuaj, mos u bëni dembel dhe fshijeni atë.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani