Root Nationlajmlajme ITKina planifikon të dërgojë astronautë në Hënë deri në vitin 2030

Kina planifikon të dërgojë astronautë në Hënë deri në vitin 2030

-

Kina planifikon të zbarkojë astronautë Hëna deri në vitin 2030 dhe të shtojë një modul të katërt në stacionin e tij hapësinor Tiangong. Kjo u bë e ditur nga përfaqësues të agjencisë hapësinore të vendit.

Planet e vendit për uljen në Hënë përfshijnë "një qëndrim të shkurtër në sipërfaqen hënore dhe eksplorim të përbashkët nga njerëzit dhe robotët", tha agjencia hapësinore. Si NASA ashtu edhe agjencia hapësinore kineze po konsiderojnë rajone në polin jugor të Hënës si vende të mundshme uljeje. Akull uji dhe burime të tjera që do të ishin të dobishme për eksplorimin dhe vendbanimin hënor thuhet se gjenden atje.

Kina planifikon të dërgojë astronautë në Hënë deri në vitin 2030

Agjencia njoftoi gjithashtu planet për të shtuar një tjetër modul në stacionin hapësinor Tiangong. Aktualisht, ai përbëhet nga tre module, të cilat janë lëshuar një nga një nga maji 2021 dhe janë lidhur së bashku në hapësirë. Planet Kinë për stacionin e tij hapësinor, i cili do të përfundojë në nëntor 2022, përfshin një ekuipazh të përhershëm prej tre personash për të paktën dhjetë vjet. Ekuipazhi i pestë i tillë u nis vonë të hënën, më 29 maj dhe arriti në stacionin hapësinor të martën në mëngjes.

Nuk ka ende një datë të saktë, por agjencia hapësinore shtoi se moduli i katërt i stacionit hapësinor do të lëshohet "në një kohë të përshtatshme për të siguruar mbështetje për eksperimentet shkencore dhe për t'i siguruar ekuipazhit kushte të përmirësuara pune dhe jetese". Me shtimin e tij stacion në formë T Tiangong mund të bëhet si një kryq. Në planin afatgjatë, Kina planifikon të shtojë dy seksione të tjera në stacionin e saj hapësinor, duke e çuar numrin total të moduleve në gjashtë.

Në konferencën për shtyp, zyrtarët deklaruan se edhe Kina është e gatshme të punojë me partnerët ndërkombëtarë, ndonëse shtrirja e një bashkëpunimi të tillë me Shtetet e Bashkuara mbetet e panjohur. Megjithëse NASA thotë se "bashkëpunimi me Kinën varet nga Kina", Amendamenti Wolf (një ligj kufizues i miratuar nga Kongresi në 2011) ndalon NASA se si një agjenci federale mund të përdorë fondet federale për të punuar drejtpërdrejt me qeverinë kineze.

Tiangong

“Qëndrimi i qëndrueshëm i vendit tonë është se për sa kohë qëllimi është përdorimi i hapësirës për qëllime paqësore, ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë dhe të komunikojmë me çdo vend apo organizatë të hapësirës ajrore”, thanë përfaqësuesit e agjencisë hapësinore. - Është për të ardhur keq që Kongresi Amerikan ka propozime përkatëse që ndalojnë bashkëpunimin në industrinë e hapësirës ajrore ndërmjet SHBA dhe Kina”.

Misioni i NASA-s Artemis III synon të nisë astronautët për një ulje të drejtuar pranë polit jugor të hënës në fund të vitit 2025, ndërsa misioni robotik i Kinës Chang'e 7, i cili synon të zbarkojë një rover në të njëjtin rajon, është planifikuar për vitin 2026. Dhe disa nga vendet e mundshme të uljes për të dy misionet mbivendosen. Kjo koincidencë, e cila do të kërkojë njëfarë bashkëpunimi nga vendet, është pjesërisht për shkak të kushteve më të mira në polin jugor të Hënës, ndërkohë që është mjaft afër rajoneve me hije të përhershme, ku besohet se ekziston akulli i ujit dhe burime të tjera të dobishme.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani