Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITIkona DeLorean është bërë një makinë elektrike

Ikona DeLorean është bërë një makinë elektrike

-

DeLorean ikonë nga "Back to the Future" ka marrë një jetë të dytë në formën e një makine elektrike pas gati katër dekadash.

Origjinali DeLorean DMC-12 u lëshua në vitin 1977. Dizajni revolucionar dhe trupi inox i kombinuar me dyert e krahëve të pulëbardha fillimisht tërhoqën vëmendjen, por cilësia e dobët e ndërtimit bëri që DMC të humbte besueshmërinë tek klientët. Jo të gjithë ishin gati për të blerë një makinë të re dhe për ta sjellë atë në një gjendje të rehatshme. E cila, si rezultat, çoi në falimentimin e DMC. Në periudhën nga viti 1981 deri në vitin 1983 janë prodhuar rreth 9 makina, nga të cilat rreth 000 kanë mbijetuar deri më sot.

DeLorean

Tani koncepti i DeLorean është rimenduar plotësisht, dhe në dalje morëm një makinë elektrike krejtësisht të re të quajtur Alpha5+. Duke i bërë homazh makinës së vitit 1981, Alpha5+ ruan karakterin e tij sportiv të kupës, rrotat e stilit turbinë dhe dyert ikonike të gulling.

DeLorean

Në zhvillimin e dizajnit, si shumë vite më parë, mori përsipër kompania italiane inxhinierike Italdesign. Alpha5+, nën drejtimin e ndjeshëm të kësaj byro projektimi, mori kthesa më të buta dhe katër ulëse në vend të dy, dhe trupi thekson aerodinamikën e makinës me të gjithë pamjen e saj.

DeLorean

Dhe si shumica e makinave të reja, brendësia e Alpha5+ duket moderne dhe ka disa ekrane të mëdha me prekje. Njëra shërben si pult, dhe tjetra si një sistem infotainment. Makina elektrike mund të furnizohet me një bateri 100 kW, e cila siguron një distancë prej më shumë se 483 km. Shpejtësia e saj maksimale është vlerësuar në 250 km/h, makina mund të përshpejtojë nga zero në 100 km/h për 2,99 sekonda. Këto karakteristika janë të specifikuara për "modelin bazë", i cili përfshin konfigurime të tjera. Premiera e DeLorean elektrike do të bëhet më 18 gusht në Pebble Beach Concours d'Elegance në Kaliforni gjatë Javës së Makinave Monterey.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani