Root Nationlajmlajme ITDroni i ri i NASA-s do të kërkojë Titanin për të dhëna për origjinën e jetës

Droni i ri i NASA-s do të kërkojë Titanin për të dhëna për origjinën e jetës

-

Në vitin 2027, NASA planifikon të nisë të katërtin nga një seri misionesh revolucionare që mund të ndryshojnë kuptimin tonë për jetën në univers. Një dron i NASA-s do të kontribuojë në këtë Dragonfly, e cila do të fluturojë drejt Hënës më të madhe të Saturnit, Titanit, një botë aktive e akullt me ​​një atmosferë të pasur me azot dhe oqeane nëntokësore me ujë të lëngshëm dhe ku metani bie shi nga qielli.

Dragonfly është gati të shikojë nga afër të gjitha dhe ndoshta të gjejë të dhëna për origjinën e jetës në Hënë. Do të jetë rotorani i parë ndërplanetar i NASA-s i pajisur me një komplement të plotë të shkencës mjetet, dhe do të jetë në gjendje të fluturojë disa milje midis pikave gjeologjike në sipërfaqen e Titanit me interes për shkencëtarët.

Dragonfly i NASA-s

Dragonfly aktualisht është duke u projektuar dhe ndërtuar në Laboratorin Johns Hopkins për Fizikën e Aplikuar dhe është pjesë e programit New Frontiers të NASA-s, i cili përfshin studimin e një asteroidi. te benn nga sonda OSIRIS-REx, sonda Juno e dërguar në orbitën e Jupiterit dhe sonda New Horizons, e cila kaloi pranë Plutonit dhe aktualisht po studion rripin Kuiper.

Hëna më e madhe e Saturnit është gjithashtu hëna e dytë më e madhe në Sistemin Diellor. Për sa i përket peshës, Titan është inferior vetëm ndaj Ganymede, një satelit i Jupiterit. Si një trup planetar, ai është më i madh se Mërkuri dhe atmosfera e tij është katër herë më e dendur se ajo e Tokës. Madhësia e madhe dhe graviteti më i ulët i kombinuar me atmosferën e trashë e bëjnë këtë objekt hapësinor një kandidat ideal për eksploruesin robotik Dragonfly.

Dragonfly i NASA-s

Një tjetër dron zbulues është tashmë në përdorim nga agjencia hapësinore në sipërfaqen e Marsit. zgjuarsi mbërriti në Planetin e Kuq me roverin Perseverance dhe u bë automjeti i parë i krijuar nga njeriu që bëri një fluturim të kontrolluar aerodinamikisht në një planet alien. Rotorcraft fillimisht u dërgua vetëm për një seri fluturimesh testuese, por NASA vendosi ta mbante atë si një shoqërues rover.

Zgjuarsia e NASA-s

Ingenuity është e pajisur vetëm me kamera dhe disa instrumente bazë për të siguruar shëndetin e avionit dhe performancën e fluturimit. Dragonfly do të ketë një laborator të tërë. Titani është gjeologjikisht shumë i larmishëm, kështu që Dragonfly është projektuar me shumë testime të atmosferës dhe përbërjes kimike të trupave të ndryshëm të lëngshëm mbi dhe nën tokë.

Përveç kësaj, droni do të analizojë mostrat e marra nga sipërfaqja e Titanit duke përdorur instrumentin Drill for Acquisition of Complex Organics (DrACO). Mostrat do të ruhen dhe analizohen brenda makinës. Do të ketë gjithashtu një spektrometër masiv Dragonfly (DraMS), i cili do të përcaktojë përbërjen kimike të një kampioni duke zbërthyer përbërjen e tij molekulare duke përdorur një proces jonizimi (i cili përfshin avullimin e mostrave me një lazer në një furre të vogël në bord). Çfarë saktësisht është bërë sipërfaqja e Titanit mund të ketë implikime të mëdha për studiuesit e astrobiologjisë, shkencëtarët dhe njerëzimin në përgjithësi.

Dragonfly i NASA-s

Shkencëtarët planifikojnë të përdorin DrACO dhe DraMS për të studiuar mjedisin e Titanit për të përcaktuar banueshmërinë e tij dhe për të gjetur shënues kimikë që tregojnë shenja jete. “Ne duam të zbulojmë nëse një proces kimik po ndodh në Titan që mund të jetë i rëndësishëm për sistemet e hershme para-biokimike në Tokë”, thonë shkencëtarët.

Pas nisjes në 2027, Dragonfly do të përfundojë një udhëtim gati shtatë-vjeçar dhe, nëse gjithçka shkon mirë, do të zbresë në sipërfaqen e Titanit diku në vitin 2034 dhe do të fillojë një mision 32-mujor. Nëse Dragonfly përsërit suksesin e New Horizons, Junonë, Curiosity ose paraardhësi i tij Ingenuity, atëherë ndoshta ekspedita në Titan do të zgjasë më shumë.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
sajë
sajë
2 muaj më parë

një budalla gëzohet në mendime)

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani