Root Nationlajmlajme ITU shfaq testi i parë i çipit Apple M2: Performanca e barabartë me Intel i9-12900K

U shfaq testi i parë i çipit Apple M2: Performanca e barabartë me Intel i9-12900K

-

Pas ngjarjes WWDC 2022, mbi të cilën kompania Apple prezantoi procesorin e tij më të ri Apple M2, testet e reja për këtë çip filluan të shfaqen në internet.

Të paktën sipas bazës së të dhënave Geekbench të raportuar nga 9to5mac, ky është testi i parë i silikonit të ri dhe duket se konfirmon pretendimet e Apple për krahasimin e M1 me M2. Apple pretendon se procesori M2 është 18% më i shpejtë se procesori M1, dhe GPU M2 është 35% më i shpejtë se M1.

Zbuluar për herë të parë nga Vadym Yuryev, pikë referimi tregon se M2 është në 3,49 GHz krahasuar me 3,2 GHz të M1, që është rreth 9% rritje. Performanca me një bërthamë të M2 është rreth 11,56% më e lartë se M1, dhe performanca me shumë bërthama e M2 është 19,45% më e lartë se M1. Pasi të arrijmë të testojmë vetë çipin, do të jemi në gjendje t'i gjykojmë më mirë këto shifra të performancës dhe vlefshmërinë e tyre, por duket se Apple ka prodhuar një çip vërtet mbresëlënës. Vendimi Apple braktisja e Intel-it në favor të silikonit të vet bëhet edhe më vizionar me çdo çip që Apple lëshon

Apple M2

Nëse duhen besuar rezultatet e Geekbench, çipi M2 i Apple në performancën me një bërthamë është i dyti vetëm pas çipave Core i9 12900-K dhe i9 12900-KF të Intel Alder Lake, që është një rezultat mbresëlënës duke marrë parasysh që këta procesorë janë procesorë të klasës desktop. dhe jo variante celulare të Liqenit të Alderit.

Ndarja e Arple nga Intel ishte padyshim një goditje e rëndë për këtë të fundit. Por viti i kaluar ishte i mrekullueshëm për Intel falë performancës fenomenale të procesorëve të rinj Alder Lake. Nëse Apple M2 fillon të tregojë të njëjtat numra që shohim në këto teste, Alder Lake mund të mos jetë një temë diskutimi për një kohë të gjatë.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimiteknik
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani