Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITMisioni Gaia zbulon të kaluarën e errët dhe të ardhmen e Rrugës së Qumështit

Misioni Gaia zbulon të kaluarën e errët dhe të ardhmen e Rrugës së Qumështit

-

Misioni Gaia i Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA) nuk është aq i njohur sa Teleskopi Hapësinor Hubble ose Teleskopi Hapësinor James Webb. Megjithatë, ky mision aktualisht po prodhon numrin më të madh të punimeve shkencore dhe ka bërë të mundur që të bëhet një hap i paparë në kuptimin e historisë së galaktikës.

Gaia funksionon ndryshe nga Webb ose Hubble. Në vend që të vëzhgojë universin një objekt magjepsës të largët në një kohë, Gaia skanon të gjithë qiellin pa pushim. Teleskopi i ngjashëm me disk, i vendosur në Pikën Lagrange 2 rreth 1,5 milion km nga Toka, vëzhgon 2 miliardë yje më të shndritshëm në qiell, imazhi i tij është i lirë nga efektet shtrembëruese të atmosferës së Tokës që ndërhyjnë në vëzhgimet e teleskopit me bazë tokësore. Gaia fokusohet në disa parametra bazë: largësia e yjeve nga Toka, shpejtësia me të cilën yjet lëvizin nëpër hapësirë ​​dhe drejtimi i lëvizjes së tyre siç duket në rrafshin e qiellit dhe në tre dimensione.

Për shkak se objektet në hapësirë ​​u binden ligjeve të fizikës, shkencëtarët mund të modelojnë trajektoret e këtyre yjeve miliarda vjet në të kaluarën dhe të ardhmen, duke zbuluar ngjarjet që formësuan evolucionin e galaktikës. Disiplina e njohur si arkeologjia galaktike është rritur ndjeshëm që nga fillimi i Gaia në 2013, dhe publikimi i ri i të dhënave është krijuar për të përshpejtuar kërkimin.

Gaia ESA

Këto të dhëna të reja përmbajnë ato që astronomët i quajnë parametra astrofizikë. Parametrat astrofizikë që rrjedhin nga spektri i dritës së vëzhguar të yjeve zbulojnë moshën, masën, nivelet e shkëlqimit dhe, në disa raste, përbërjen e detajuar kimike të yjeve të vëzhguar.

Grupi i yjeve që astronomët "u njohën" falë një publikimi të ri të të dhënave nga 13 qershori përbëhet nga gjysmë miliardë objekte individuale të vëzhguara nga Gaia. Ky informacion do t'i ndihmojë astronomët të qartësojnë sekuencën e ngjarjeve që formuan Rrugën e Qumështit dhe "të zbulojnë realisht historinë e formimit të saj".

GaiaGaia
Trajektoret e yjeve në galaktikën Rruga e Qumështit gjatë 400 viteve të ardhshme bazuar në matjet e misionit evropian Gaia.

Astronomët besojnë se Rruga e Qumështit filloi të formohej rreth 800 milionë vjet pas Big Bengut dhe kaloi një periudhë formimi intensiv nga 1 deri në 2 miliardë vjet. Kjo periudhë formuese përfshiu përplasje të shumta me galaktika të tjera që transformuan gradualisht Rrugën e Qumështit në atë që shohim sot: një galaktikë masive spirale që përfshin 200 miliardë yje (Gaia sheh vetëm rreth 1% të tyre).

Gjithashtu interesante:

Në të dhënat e publikuara më parë të Gaia, studiuesit gjetën gjurmë të atyre përplasjeve të hershme -- valë që ende udhëtojnë nëpër galaktikë, duke ndikuar në lëvizjen e yjeve. Më e rëndësishmja nga këto përplasje ishte përplasja me galaktikën Gaia Enceladus. Kjo galaktikë ishte rreth katër herë më e madhe se Rruga e Qumështit kur u përplasën rreth 10 miliardë vjet më parë. Përplasja, treguan të dhënat Gaia, krijoi aureolën e Rrugës së Qumështit, një sferë yjesh të shpërndara hollë që rrethojnë diskun shumë më të fuqishëm të galaktikës.

Disa miliardë vitet e fundit kanë qenë të qeta për Rrugën e Qumështit. Galaktika po lindte yje dhe po i shikonte ata të vdisnin me një ritëm konstant, duke thithur ende goditjet e trazirave të mëparshme. Por në të ardhmen, gjërat do të bëhen sërish të shqetësuara. Në fakt, astronomët tashmë po vëzhgojnë afrimin e përplasjes së ardhshme galaktike: përplasjen e dy galaktikave xhuxh që orbitojnë Rrugën e Qumështit - Renë e Madhe të Magelanit dhe Renë e Vogël të Magelanit.

Gaia ESA

"Retë e Magelanit hynë në orbitë rreth Rrugës së Qumështit shumë kohët e fundit, në miliarda vitet e fundit," thonë shkencëtarët. “Ne tashmë mund të shohim se si ato ndikojnë në fushën e forcës gravitacionale të Rrugës së Qumështit, dhe nëse jemi vërtet të mirë në rindërtimin e së kaluarës, ne mund të jemi në gjendje t'i drejtojmë të gjitha këto në të ardhmen dhe të shohim kur retë bashkohen me Rrugën e Qumështit. "

Pavarësisht foshnjërisë së turbullt të Rrugës së Qumështit, ngjarja më e tmerrshme nuk ka ardhur ende: një përplasje me galaktikën Andromeda, fqinji më i afërt i madh galaktik. Andromeda, e cila aktualisht ndodhet më shumë se 2,5 milionë vite dritë nga Toka, është ndër objektet qiellore të vëzhguara nga Gaia. Publikimi i ri i të dhënave do të sigurojë një pasqyrë të re mbi përplasjen që do të tronditë dy galaktikat rreth 4,5 miliardë vjet nga tani.

Dielli do të jetë afër fundit të jetës së tij kur galaktika e tij mëmë të përplaset me Andromedën, kështu që njerëzimi nuk ka gjasa të dëshmojë ende një përplasje galaktike. Toka ndoshta do të jetë e shkretë për një kohë të gjatë, e djegur nga dielli gjithnjë e më i nxehtë.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani