Root Nationlajmlajme ITGoogle po i jep fund mbështetjes për gjeneratën e parë të Chromecast

Google po i jep fund mbështetjes për gjeneratën e parë të Chromecast

-

Në njoftimin e saj të fundit, kompania Google njoftoi se nuk do të mbështesë më gjeneratën e parë Chromecast, një pajisje transmetimi që tërhoqi vëmendjen e shumë njerëzve në vitin 2013. Kjo do të thotë që përdoruesit që kanë ende një Chromecast të gjeneratës së parë mund të mos jenë më në gjendje të llogarisin në përditësimet e softuerit dhe sigurisë.

Google po i jep fund mbështetjes për gjeneratën e parë të Chromecast

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se pa përditësime të rregullta, përdoruesit mund të fillojnë të vërejnë një ulje të performancës. Sipas 9to5Google, gjigandi i teknologjisë paralajmëroi përdoruesit që ta mbajnë parasysh këtë pasi vazhdojnë të përdorin Chromecast-et e tyre të gjeneratës së parë. Mbështetja teknike nga Google për Chromecast-in e gjeneratës së parë gjithashtu nuk do të jetë më e disponueshme.

Versioni i fundit i firmuerit i lëshuar për Chromecast në 2013 ishte 1.36.159268, i cili u lëshua në nëntor 2022 me rregullime dhe përmirësime të ndryshme të gabimeve. Interesante, ky ishte përditësimi i parë në tre vjet, duke shënuar fundin e një thatësire të rëndësishme të përditësimit.

Chromecast origjinal kishte një dizajn unik që i ngjante një dongle me një portë HDMI në njërën anë dhe një portë mikro-USB në anën tjetër për energji. Mbi të ishte shkruar fjala "Chrome" dhe logoja e shfletuesit. Pavarësisht nga specifikat modeste, duke përfshirë 512 MB RAM dhe 2 GB hapësirë ​​ruajtëse, Chromecast është dëshmuar të jetë një opsion solid i mediave transmetimi për televizorët inteligjentë.

Google po i jep fund mbështetjes për gjeneratën e parë të Chromecast

Pas suksesit të gjeneratës së parë të Chromecast, Google prezantoi modelet e mëposhtme, si Chromecast i gjeneratës së dytë në formën e topit, Chromecast Audio dhe Chromecast Ultra, i cili transmeton video 4K. Megjithatë, gjenerata e tretë Chromecast, e lëshuar në 2018, pritet të jetë pajisja e fundit e transmetimit të bazuar në Cast, pasi Google kaloi në platformën Google TV për modelet e reja.

Edhe pse rrugëtimit të gjeneratës së parë Chromecast i ka ardhur fundi, përdoruesit kanë ende mundësinë të eksplorojnë veçoritë dhe aftësitë e ofruara nga modelet e reja të Chromecast.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani