Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITÇfarë tregoi Google në prezantimin e tij I/O 2022

Çfarë tregoi Google në prezantimin e tij I/O 2022

-

Dje u bë një prezantim i madh Google I / O 2022, gjatë së cilës u prezantuan shumë risi dhe kuriozitete. Unë do t'ju prezantoj me disa.

Pixel 7

Së pari, Google tregoi смартфон Pixel 7 dhe varianti i tij Pro, të cilat janë planifikuar të lansohen më vonë këtë vit - në vjeshtë. Të dyja këto pajisje do të jenë shtesat më të fundit në linjën kryesore të smartfonëve të kompanisë. Ata do të mbajnë të njëjtin pamje të kamerës, por do të zbatojnë “gjenertën e re” të Google Tensor. Edhe pse kompania nuk zbuloi detaje rreth specifikimeve apo komponentëve, dizajni i tyre u shfaq. Për vitin 2022, një nga përmirësimet për Pixel 7 është një kornizë e re alumini e ricikluar.

Pixel 7

Si më parë, Pixel 7 do të pajiset me dy kamera të pasme, ndërsa varianti premium Pixel 7 Pro do të ketë një grup të trefishtë kamerash. Brenda telefonit do të jetë një çip i gjeneratës së dytë Tensor i krijuar për të zgjeruar një sërë veçorish, duke përfshirë njohjen e të folurit, fotot, videot dhe sigurinë.

Dhe për të përfunduar të gjitha, telefoni do të debutojë me Android 13, i cili është planifikuar të dalë më vonë këtë vjeshtë.

Pixel Buds Pro

Google shtoi gjithashtu një grup të ri kufjesh TWS në linjën e tij të aksesorëve audio. Pixel Buds Pro janë kufjet e para të kompanisë me anulim aktiv të zhurmës (ANC) dhe së shpejti do të mbështesin tingullin rrethues kur çiftohen me një telefon të përputhshëm Pixel. Megjithatë, anulimi i zhurmës dhe audio zhytëse nuk janë të vetmet veçori të rëndësishme që Google ka paketuar në këto kufje prej 199 dollarësh.

Brenda është një procesor i ri audio me gjashtë bërthama i ndërtuar me porosi i mundësuar nga algoritmet e Google që riprodhon tingullin përmes drejtuesve të personalizuar. Kompania pretendon se të gjitha aspektet e konfigurimit, duke përfshirë anulimin aktiv të zhurmës, janë akorduar nga inxhinierët e brendshëm të zërit. Volume EQ rregullon basin, mesin dhe trefishin ndërsa rregulloni volumin për të mbajtur një profil të balancuar të zërit. Për shembull, nëse ulni volumin, kufjet do të rrisin automatikisht basin dhe do të kontrollojnë mesin dhe trefishin.

Pixel Buds Pro

Google premton deri në 7 orë përdorim me ANC të ndezur ose deri në 11 orë dëgjim me të fikur. Shifra e dytë më shumë se dyfishon jetëgjatësinë e baterisë së Pixel Buds 2020. Pixel Buds Pro do të jetë i disponueshëm për porositje paraprake nga 21 korriku dhe ju mund të zgjidhni midis opsioneve të ngjyrave Coral, Lemongrass, Fog dhe Charcoal.

Pixel Watch

Gjithashtu në konferencën e zhvilluesve I/O 2022, Google konfirmoi ekzistencën e Pixel Watch, i cili është përfolur prej kohësh në internet. Pixel Watch mori një sipërfaqe të rrumbullakët në formë kube dhe, si shumica e pajisjeve të Google, ka një skemë ngjyrash pastel. Ekziston një "kurorë e prekshme" dhe do të ketë gjithashtu rripa të rregullueshëm.

Pixel Watch

Pajisja do të përdorë Wear OS 3, të cilin kompania e lançoi vitin e kaluar në bashkëpunim me Samsung, por me përditësime për të cilat kemi dëgjuar pak më herët gjatë konferencës. Disa veçori, të tilla si hartat offline në kyçin tuaj, më në fund do të bëhen realitet. Emergjenca SOS dhe Google Wallet i ri po vijnë gjithashtu në Wear OS në Pixel Watch.

Tableti Pixel

Por kjo nuk është e gjitha! Si pjesë e prezantimit të saj të harduerit në Google I/O 2022, Google zbuloi Pixel Tablet, një pajisje premium e bazuar në Android që pritet të mbërrijë diku në vitin 2023. Meqenëse lëshimi i këtij tableti është ende disa muaj larg, Google po na jep vetëm detaje të pakta për momentin. Pixel Tablet është një pajisje "premium" që do të funksionojë në çipat e pronarit Tensor të kompanisë, ashtu si telefonat më të fundit Pixel. Ajo që nuk dihet është se sa do të kushtojë, sa i madh do të jetë ekrani apo kur do të dalë.

Tableti Google Pixel

Sigurisht, tableti i ri do të përdorë versionin e ri të Google të Android L, i krijuar posaçërisht për ekrane të mëdha. Por Osterloh u tha gazetarëve në një konferencë para I/O se Google ka dëgjuar qartë se përdoruesit duan një Pixel me ekran të madh për të plotësuar telefonat e tyre, kështu që kompania është duke parë të paktën një nivel të kërkesës së konsumatorëve për një pajisje të tillë. Nëse kjo do të çojë në adoptimin e tregut është një çështje krejtësisht tjetër, pasi as Chrome OS dhe as tabletët Android nuk kanë pasur ndonjëherë kërkesa të konsiderueshme.

Google Glass

Një dekadë pasi Google Glass debutoi në I/O 2012, Google ka njoftuar se është duke punuar në një grup të ri syzesh të realitetit të shtuar. Kompania tregoi pajisjen në I/O 2022, duke ndarë një video të shkurtër që tregon disa nga aftësitë e saj. Ne pamë një "prototip të hershëm" të një pajisjeje që transkriptonte një bisedë në kohë reale, duke siguruar në mënyrë efektive nënshkrime për përdoruesit. Google demonstroi gjithashtu një prototip që përkthen një bisedë nga anglishtja në spanjisht, duke lejuar një person që nuk flet anglisht të zhvillojë një bisedë me një punonjës të Google që po flet me ta.

Google Glass

Google nuk ka thënë se kur planifikon të lëshojë pajisjen. Vlen të përmendet se videoja ngacmuese që tregoi kompania gjatë prezantimit të saj përfshinte tekst në fund të kornizës duke thënë se ajo që po shfaqte ishte një "pikëvështrim i simuluar", duke sugjeruar se ndërfaqja përfundimtare mund të ndryshojë shumë nga ajo që tregoi Google në vetë prezantimi.

Google Android 13 Beta 2

Dhe sigurisht, Android 13 Beta 2. Vrojtimi i parë i zhvilluesit të Android 13 u lëshua në shkurt të këtij viti, dhe beta e parë u lëshua së fundmi. Tani në Google I/O, kompania njoftoi se versioni i dytë beta është tani i disponueshëm për shkarkim dhe përdoruesit mund ta provojnë atë në telefonat inteligjentë Google Pixel duke filluar nga sot.

Ndryshe nga ndërtimet e mëparshme të zhvilluesve, të cilat ishin vetëm për zhvilluesit, versionet beta të Android 13 janë të destinuara për përdoruesit e rregullt që duan të përjetojnë versionin tjetër të Android. Google posaçërisht mban një sy në reagimet e përgjithshme të përdoruesve të zakonshëm për mënyrën se si ata e perceptojnë versionin e ri të Android. Si rezultat, megjithëse mund të keni ende nevojë të jeni të kujdesshëm në lidhje me instalimin e tij në pajisjen tuaj, ky ndërtim pritet të jetë pak më i qëndrueshëm se ato të mëparshmet.

Android 13

Veçoritë më të dukshme të Android 13 Beta 2 përfshijnë gjestin parashikues prapa, skedarët e burimeve për të specifikuar gjuhët e aplikacioneve të mbështetura dhe lejen e re për të përdorur alarme të sakta. Shumë gabime dhe dobësi janë rregulluar gjithashtu.

Google po e publikon zyrtarisht përditësimi beta për Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a (5G), Pixel 4a, Pixel 4 XL ose Pixel 4. Mund të përdorni imazhe të sistemit 64-bit me emulatorin Android Android Studio dhe mundeni përdorni gjithashtu GSI.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani