Root Nationlajmlajme ITGoogle Pixel 8 do të marrë një sensor të ri kamere me mbështetje progresive HDR

Google Pixel 8 do të marrë një sensor të ri kamere me mbështetje progresive HDR

-

Telefonat google Pixel janë të njohur për aftësitë e tyre të fotografimit kompjuterik dhe duket se kompania nuk po ndalet me kaq. Zhvilluesi Kuba Wojciechowski zbuloi referenca për një veçori të re HDR me faza në kodin e aplikacionit të kamerës së Google.

Pixelët e gjeneratës së tanishme përdorin atë që Google e quan HDR+ me kllapa, një metodë që regjistron foto të shumta me ekspozim të shkurtër përpara se të shtypni butonin e diafragmës dhe një shkrepje me ekspozim të gjatë pasi të shtypni butonin e diafragmës. Këto korniza kombinohen më pas duke përdorur një algoritëm të pronarit, duke krijuar një imazh me diapazon të lartë dinamik me zhurmë të reduktuar në zonat e errëta dhe pa pika të theksuara të prera.

Google Pixel 7 vs Pixel 7 Pro: Dallimet më të mëdha

Teknologjia e shkallëzuar HDR redukton kohën e nevojshme për të shkrepur me ekspozime të ndryshme. Në vend që të bëni fotografi me ekspozim të shkurtër dhe të gjatë në vazhdimësi të shpejtë, teknologjia e re i lejon sensorit t'i marrë ato në të njëjtën kohë. Kjo rezulton në më pak artefakte të shkaktuara nga shtrëngimi i duarve ose objektet që lëvizin shpejt, si fëmijët ose kafshët shtëpiake.

Wojciechowski vëren se sensori i kamerës kryesore Samsung Isocell GN1 i përdorur në seritë Pixel 6 dhe Pixel 7 nuk mbështet HDR të shkallëzuar, që do të thotë se funksioni nuk do të bartet te telefonat e vjetër. Kjo ka të ngjarë të tregojë se gjenerata e ardhshme Pixels do të vijë me një sensor të ri kamere. Samsung Isocell GN2 do të ishte një zgjedhje logjike pasi mbështet këtë veçori dhe sjell përmirësime të tjera si p.sh. pikselë më të mëdhenj që thithin më shumë dritë dhe fokusim automatik të përmirësuar.

Megjithatë, do të kalojë pak kohë para se të shohim në veprim sistemin e ri të kamerës. Google njoftoi Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro në tetor, kështu që pasardhësit e tyre ka të ngjarë të zbulohen vjeshtën e ardhshme. Thashethemet e fundit lënë të kuptohet se ata do të vijnë me një çip të ri, me gjasë Google Tensor G3, me të dy modelet që marrin variante 12 GB RAM.

Më në fund, Wojciechowski gjeti gjithashtu referenca për pajisjen TangorPro në kod. Tangor është emri i koduar për tabletin e ardhshëm Pixel, kështu që duket se Google po punon në të paktën dy tableta për momentin. Tablet bazë Pixel është konfirmuar se vjen me një çip Tensor G2 dhe një ekran 11 inç, me dikë që së fundmi është përpjekur të shesë modelin e mëparshëm për Facebook.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani