Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITHakeri pretendon se ka vjedhur të dhënat private të 400 milionë përdoruesve Twitter

Hakeri pretendon se ka vjedhur të dhënat private të 400 milionë përdoruesve Twitter

-

Thjesht keni menduar se ka mosmarrëveshje të ndryshme Twitter po i vjen fundi, hakeri tha se po shet të dhënat e 400 milionë përdoruesve. Të dhënat thuhet se janë marrë qysh në vitin 2021 nëpërmjet një cenueshmërie API që që atëherë është korrigjuar. Sulmuesi, i cili e quan veten Ryushi, këshilloi Elon Musk dhe Twitter blini të dhënat me një çmim prej 200 dollarë, ose do të përballeni me një gjobë edhe më të madhe.

Autori i kërcënimit, i cili duket se i është bashkuar forumit të hakerëve Breached në dhjetor 2022, shkroi: “Basti juaj më i mirë është të shmangni pagimin e 276 milionë dollarëve gjoba për shkeljet e GDPR-së siç bëra unë. Facebook (për shkak të rrjedhjes së të dhënave të 533 milionë përdoruesve) është ekskluzivisht për të blerë këto të dhëna...pas kësaj do ta fshij këtë temë dhe nuk do të shes asgjë tjetër.”

Twitter

Të dhënat selektive të më shumë se 1 përdoruesve, duke përfshirë një numër të famshëm, me adresat e tyre të emailit, emrat e përdoruesve, numrin e ndjekësve, datat e krijimit dhe numrat e telefonit të disa përdoruesve u zbuluan në internet.

Nëse një shitje ekskluzive Twitter (ose ndonjë palë tjetër që dëshiron informacionin) nuk do të bëhet për 200 dollarë, hakeri pretendon se do t'ua shesë të dhënat blerësve të shumtë për 60 dollarë secili.

Bleeping Computer raporton se API që shkaktoi cenueshmërinë u rregullua në janar 2022, por është konfirmuar se përdoret nga sulmues të shumtë, duke vënë më shumë se 400 milionë përdorues në rrezik të mashtrimit dhe sulmeve të phishing.

Nga ana tjetër, WhatsApp kohët e fundit u vu nën presion për shkak të rrjedhjes së të dhënave personale të më shumë se 500 milionë përdoruesve, megjithëse tani besohet të ketë qenë një ripërdorim i një rrjedhjeje të vjetër të të dhënave nga Facebook në vitin 2019.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Burimiteknik

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani