Root Nationlajmlajme ITHakerët nga Federata Ruse u përpoqën të kryenin një sulm DDoS ndaj Thesarit të SHBA

Hakerët nga Federata Ruse u përpoqën të kryenin një sulm DDoS ndaj Thesarit të SHBA

-

Departamenti i Thesarit i SHBA u vu në shënjestër kohët e fundit nga një sulm DDoS i shpërndarë nga Killnet, një aktor i njohur i kërcënimit pro-rus. Reuters pretendon se Killnet shënjestroi Thesarin diku midis sulmeve ndaj më shumë se një duzinë faqesh interneti në pronësi të aeroporteve amerikane dhe gjigantit bankar JPMorgan Chase në fillim të tetorit 2022.

Sidoqoftë, sulmet DDoS dështuan të prishin aeroportet, dështuan të prishin JPMorgan Chase dhe në mënyrë të ngjashme dështuan të prishin Thesarin, gjë që është konfirmuar. Në fakt, Wally Adeyemo, këshilltari për sigurinë kibernetike i Nënsekretarit të Thesarit, e përshkroi sulmin si "një sulm DDoS mjaft i ulët që synon nyjet kritike të infrastrukturës së Thesarit". Por Thesari ende nuk ka komentuar mbi incidentin.

Hakerët nga Federata Ruse u përpoqën të kryenin një sulm DDoS ndaj Thesarit të SHBA

Është e qartë se Killnet ndjek objektiva të vendosura në SHBA për shkak të mbështetjes së Ukrainës në konfliktin me Rusinë. Grupi duket të jetë shumë patriot, sepse, përveç SHBA-së, Killnet ka sulmuar edhe kompani në Rumani, Itali, Norvegji dhe Lituani – të gjitha vendet që kanë mbajtur anën e Ukrainës që nga pushtimi rus.

Në fillim të këtij muaji, grupi hoqi një numër faqesh interneti që i përkisnin aeroporteve të ndryshme në të gjithë SHBA duke përdorur softuer special dhe së fundi publikoi një listë të domeneve të prekura në kanalin e tij në Telegram.

Megjithëse sulmi nuk ndërpreu fluturimet, ai preku shërbimet e tjera të linjave ajrore. Uebsajtet e Aeroportit Ndërkombëtar Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL) dhe Aeroportit Ndërkombëtar të Los Anxhelosit (LAX) u shkatërruan gjatë sulmit. Sulmet prekën gjithashtu Aeroportin Ndërkombëtar të Denverit (DIA), Aeroportin Ndërkombëtar të Çikagos O'Hare (ORD), Aeroportin Ndërkombëtar të Orlandos (MCO), Aeroportin Ndërkombëtar Phoenix Sky Harbor (PHX) dhe disa të tjerë në Kentaki, Misisipi dhe Havai.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimiteknik
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani