Root Nationlajmlajme ITHuawei prezantoi serinë flamurtare të telefonave inteligjentë P60

Huawei prezantoi serinë flamurtare të telefonave inteligjentë P60

-

Huawei më në fund prezantoi serinë e shumëpritur të flamurëve P60, e cila përbëhet nga tre modele - ai bazë Huawei P60, një version i P60 Pro dhe një pajisje me një dizajn pak avangardë, P60 Art.

Të tre telefonat kanë një ekran 6,67 inç LTPO OLED me një rezolucion prej FHD+ 1220×2700 piksele dhe një shpejtësi rifreskimi 1-120 Hz, të mbrojtur nga xhami Kunlun dhe një skaner të integruar të gjurmëve të gishtërinjve. Gjithashtu, të gjitha pajisjet janë të pajisura me chipset Snapdragon 8+ 4G, i cili është një version i platformës së vitit të kaluar Snapdragon 8+ Gen 1 për LTE.

Huawei P60

Ajo që bie menjëherë në sy janë kamerat, të cilat janë 100% forca e serialit. Të tre telefonat ndajnë të njëjtën kamerë parësore 48 megapikselë me një sensor RYYB dhe stabilizues optik të imazhit. Sensori ka një hapje të ndryshueshme f/1.4-f/4.0 me ndërrim automatik. Kjo qasje duhet të sigurojë sasinë optimale të dritës në varësi të kushteve të xhirimit. Gjithashtu, kamera kryesore mbështet regjistrimin e videove me rezolucion deri në 4K.

Huawei P60 dhe P60 Pro

Sa i përket sensorit me kënd ultra të gjerë, tashmë ka dallime të vogla këtu. P60 dhe P60 Pro ndajnë të njëjtin sensor 13 megapiksel me hapje f/2.2, ndërsa P60 Art merr një sensor 40 megapiksel me të njëjtën hapje. Kamera e tretë është një lente telefoto. Huawei P60 ka një sensor 12 megapiksel me një hapje f/3.4, OIS dhe një lente ekuivalente 125 mm. Dhe modelet P60 Pro dhe P60 Art morën module telefoto 48 megapikselë me OIS dhe një lente ekuivalente me 90 mm, të aftë për zmadhim optik 3,5x dhe 100x dixhital.

Huawei P60

Vlen të shtohet se lentet telefoto në P60 Pro dhe P60 Art kanë një hapje prej f/2.1, dhe kjo duhet të sigurojë shkrepje nate me cilësi më të mirë sesa konkurrenca. Huawei pretendon se lentet e saj të reja telefoto 48 megapikselë mund të kapin më shumë dritë në industri. Shumë e guximshme, a? Plus, seria P60 është e pajisur me teknologji Huawei XD Fusion Pro, i cili do të riprodhojë teksturat e objekteve sa më afër që të jetë e mundur me mënyrën se si ato perceptohen nga syri i njeriut.

Huawei P60

Një veçori tjetër e serisë P60 është aftësia për të dërguar dhe marrë mesazhe satelitore Beido në mungesë të një sinjali tokësor, por kjo veçori do të jetë e kufizuar në Kinë.

Huawei P60 dhe P60 Pro kanë bateri 4815 mAh nën kapuç me karikim me tela 66 W në modelin bazë dhe 88 W në versionin Pro. Të dy telefonat inteligjentë gjithashtu mbështesin karikimin me valë 50 W. P60 Art ka një kapacitet pak më të madh prej 5100 mAh, dhe qeliza e fuqisë është silikon-karbon. Ofron kapacitet më të lartë energjie në krahasim me analogët e litium-jonit.

Huawei P60 Art

Të tre telefonat vijnë me Harmony OS 3.1 dhe janë të vlerësuarat IP68. Huawei P60 dhe P60 Pro janë në dispozicion në ngjyrat Feather Purple, Feather Black, Emerald dhe një botim të kufizuar Rococo White. P60 Art është i disponueshëm në ngjyrë Blue Sea dhe Quicksand Gold.

Çmimi i modelit bazë fillon nga 657 dollarë për versionin 128 gigabajt dhe shkon deri në 877 dollarë për modelin 512 gigabajt. P60 Pro do të fillojë me 1023 dollarë për versionin 256 GB dhe 1170 dollarë për konfigurimin 512 GB. P60 Art është i disponueshëm në dy versione - një model 512 GB për 1316 dollarë dhe një model 1 TB për 1610 dollarë. Shitjet e P60 dhe P60 Pro në Kinë do të fillojnë më 30 mars dhe Huawei P60 Art do të jetë në dispozicion nga 7 prilli. Informacioni për hyrjen në tregjet botërore do të shfaqet më vonë.

Gjithashtu gjatë eventit Huawei prezantoi zyrtarisht smartfonin e ri të palosshëm Mate X3. Ai peshon vetëm 239 g, dhe prodhuesi e ka ulur peshën, megjithëse pajisja ka ekrane më të mëdha, një bateri dhe një aparat fotografik me zmadhim periskopik. Kur shpaloset, trashësia e Mate X3 është vetëm 5,3 mm. Smartphone ka dy ekrane me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz. Ekrani i jashtëm ka një diagonale prej 6,4″, një rezolucion prej 2504×1080 dhe një raport prej 20,9:9. Brenda është një panel 7,85 inç me një rezolucion prej 2496x2224 dhe një raport pothuajse katror prej 8:7,1.

Huawei Mate x3

Ai përmban një kamerë të trefishtë të pasme dhe dy kamera selfie 8MP - një në çdo ekran dhe funksionon Harmony OS 3.1. Nën kapuç është një çip Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB RAM dhe një bateri 4800 mAh me mbështetje për karikim me tela 66 W dhe karikim me valë 50 W. Kjo pajisje ka të ngjarë të kufizohet në tregun vendas.

Lexoni gjithashtu:

Burimigsmarena

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Igor
Igor
2 muaj më parë

Çmimi i modelit bazë fillon nga 657 dollarë për versionin 128 gigabajt dhe rritet. deri në 87 dollarë për Modeli 512 gigabajt.

mungon një numër

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani