Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITHuawei kapërcen me sukses embargon amerikane

Huawei kapërcen me sukses embargon amerikane

-

Para futjes së ndalimit të SHBA, kompania Huawei ishte gati të bëhej marka më e madhe e telefonave celularë në botë. Në fakt, edhe pas ndalimit, kompania përsëri zuri vendin e parë, por jo për shumë kohë. Tani ka raporte se Huawei e anashkaloi ndalimin. Dje kompania Huawei ka publikuar vlerësimet më të fundit të shitjeve për muajt e fundit. Sipas deklaratave të saj, kompania supozon se shitjet do të jenë në nivelin e vitit të kaluar. Në të njëjtën kohë, kreu i koncernit raportoi se rënia e shitjeve, e cila kishte vazhduar që nga hyrja në fuqi e sanksioneve të SHBA-së, ishte ndalur me sukses.

Embargoja amerikane tashmë është bërë "normalja e re". Huawei, prandaj e hasin në jetën e përditshme dhe e përballojnë “si zakonisht”. Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë, Eric Xu, dha një notë pozitive në një letër drejtuar punonjësve që u vu gjithashtu në dispozicion të mediave.

Huawei

Megjithatë, Xu nuk tha asgjë për të ardhurat e Huawei. Kështu, është e paqartë nëse ajo do të bëjë një fitim apo do të pësojë një humbje. Kjo ka të ngjarë të jetë e qartë vetëm pas disa muajsh, pasi Huawei nuk do të publikojë të dhënat e tij të biznesit për vitin e plotë 2022 deri në pranverën e 2023. Huawei ka përjetuar një rënie masive në shitje që nga hyrja në fuqi e sanksioneve të SHBA. Sanksionet ndalojnë firmat amerikane të furnizojnë një kompani kineze me produkte që janë zhvilluar ose prodhuar duke përdorur teknologjinë amerikane. Natyrisht, shitjet nuk janë më në nivelin që ishin para fillimit të embargos amerikane.

Huawei E re 9 SE
Huawei E re 9 SE

Megjithatë, gjatë kësaj kohe Huawei ndryshoi vazhdimisht drejtimet e aktiviteteve të saj. Kompania ka partnerë të rinj dhe, ndër të tjera, është në rritje edhe monetizimi i portofolit të saj të patentave. Një shembull i kësaj është se Huawei nuk mund të shesë më telefona celularë me 5G nën markën e vet. Por kompania tani vepron si një licencues i zhvillimeve të harduerit, siç u demonstrua së fundmi nga shembulli i ish-markës franceze Wiko. Wiko 5G, një telefon celular i riemërtuar Huawei E re 9 SE, mbështet 5G dhe është i disponueshëm në Kinë.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimigizchina

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani