Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITIndia lëshoi ​​me sukses 9 satelitë në raketën e saj

India lëshoi ​​me sukses 9 satelitë në raketën e saj

-

India po investon shumë në zhvillimin e teknologjisë. Megjithatë, vendi nuk ka mundësi të konkurrojë me lojtarë të tillë të mëdhenj si Kina dhe SHBA, megjithëse po arrin qëllime të caktuara. Kohët e fundit, Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore (ISRO) njoftoi se India ka lëshuar me sukses 9 satelitë duke përdorur mjetin e saj lëshues. Polar Automjet lëshues satelitor (PSLV-C54). Këta satelitë u lëshuan në mesditën e 26 nëntorit. Ndër satelitët që hynë në hapësirë, 1 satelit vëzhgimi i Tokës dhe 8 satelitë nanometër.

PSLV-C54

Sipas raportimeve të mediave indiane, sateliti i vëzhgimit të Tokës i lëshuar me sukses këtë herë është i treti në një seri satelitësh të oqeanit Indian. Ai do të ndihmojë Indinë të përmirësojë kontrollin mbi gjendjen e oqeaneve të saj.

Sipas ISRO, lëshimi i këtyre satelitëve është pjesë e misionit PSLV-C54/EOS-06. Nisja u bë në orën 11:56 me kohën lokale nga Qendra Hapësinore Satish Dhawan (SDSC) në Sriharikot. Kjo qendër hapësinore ndodhet në bregun e Gjirit të Bengalit në shtetin e Andhra Pradesh në Indinë jugore.

PSLV-C54

Sipas S. Somnath, kreu i Organizatës Indiane të Kërkimeve Hapësinore, raketa i vendosi të nëntë satelitët në orbitë. 17 minuta pas ngritjes, sateliti i vëzhgimit të Tokës u nda me sukses nga raketa. Pas kësaj, ajo u hodh në orbitën e përcaktuar për të. Dy orë të tjera më vonë, raketa rregulloi lartësinë e saj dhe lëshoi ​​tetë satelitët e tjerë. Të gjithë satelitët hynë në orbitat e specifikuara.

PSLV-C54

Ky është tashmë fluturimi i 56-të i raketës PSLV këtë vit. Raportohet se ky do të jetë misioni i fundit i Agjencisë Hapësinore Indiane këtë vit. Raportohet gjithashtu se ngarkesa EOS-06 përbëhet nga 1117 kg pajisje. Ai përfshin Nano Satellite-2 (INS-2B) të Butanit dhe satelitin hiperspektral Anand të teknologjisë me bazë në Bengaluru, Pixxel. Këto përfshijnë gjithashtu satelitët Thybolt-1 dhe Thybolt-2 të Dhruva Space dhe katër satelitë të Shteteve të Bashkuara.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimigizchina

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani