Root Nationlajmlajme ITIntel prezantoi procesorët përbindësh të gjeneratës së 12-të

Intel prezantoi procesorët përbindësh të gjeneratës së 12-të

-

Sot në mbrëmje Intel Vision prezantoi procesorë të rinj të gjeneratës së 12-të Alder Lake-HX, çipa për laptopë lojrash dhe stacione pune. Këta procesorë vijnë në një paketë BGA që ka të njëjtën madhësi si LGA e desktopit të Intel-it (45x37,5 mm), me përjashtim të lartësisë (2 kundrejt 4,4 mm). Çipat ndryshojnë nga procesorët e serisë H me zhbllokimin, si dhe më shumë bërthama, nivele më të larta fuqie dhe korsi të përditësuara PCIe.

Intel

Këta çipa mbështesin deri në 128 GB memorie LPDDR5 (deri në 4800 MHz/5200 MHz) me XMP 3.0 dhe kodin e korrigjimit të gabimeve, dy kontrollues diskrete Thunderbolt 4 dhe veçorinë e re Dynamic Memory Boost për mbingarkesën e memories. Ato janë të dizajnuara për detyra të nivelit profesional si AutoCAD, ku Core i9-12900HX tejkaloi Core i9-12900HK me 12%. Për më tepër, ajo udhëhoqi në testet e Autodesk Revit (28) dhe Autodesk Inventor (21%). Treguesit ofrohen nga Intel.

Megjithatë, ky produktivitet ka një çmim. Secili prej këtyre çipave ka një TDP bazë prej 55 W me mbingarkesë deri në 157 W. Nëse patate të skuqura Intel Seritë U janë makina elektrike dhe seria P janë hibride, kështu që këta përpunues HX janë makina muskulore që thithin gaz. Duke pasur parasysh karakteristikat e ngjashme të performancës, laptopët me procesorë HX do të kenë nevojë për instalime serioze ftohëse, të cilat ndoshta do të shkaktojnë një rritje të trashësisë së kasës.

Alder Lake-HX

Ata që janë të gatshëm të përdorin procesorët e rinj tashmë janë shfaqur - me ndihmën e tyre ASUS do të përditësojë ROG Strix Scar 17 SE, një laptop të fuqishëm lojrash dhe laptopin e biznesit ExpertBook B6. Lenovo do të vendosë HX në Legion 7i dhe Dell në dy modelet e tij Precision (7670/7770). Dy laptopë lojrash MSI (GT77 Titan dhe GE77/67 Raider), Gigabyte Aorus 17X/15X dhe HP Omen 17 janë gjithashtu gati për të përdorur fuqinë shtesë.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani