Root Nationlajmlajme ITNjë raketë historike britanike është gati për lëshim

Një raketë historike britanike është gati për lëshim

-

Të hënën u bënë përgatitjet përfundimtare për lëshimin e parë të një rakete nga territori i Britanisë së Madhe, e cila do ta bëjë atë anëtare të klubit "ekskluziv" të nëntë vendeve të aftë për të lëshuar pajisje në orbitën e Tokës.

Një Boeing 747 i konvertuar që mbante një raketë 21 metërshe me nëntë satelitë do të ngrihet nga porti hapësinor në Cornwall, Anglia jugperëndimore, në orën 22:16 GMT (të martën në 00:16 me orën e Kievit). Raketa do të ndahet nga avioni në një lartësi prej rreth 11 m mbi Oqeanin Atlantik në jug të Irlandës dhe më pas do të hedhë satelitët.

Një raketë historike britanike është gati për lëshim

Avioni më pas do të kthehet në Cornwall Spaceport, një konsorcium i Virgin Orbit dhe Agjencisë Hapësinore në Mbretërinë e Bashkuar, në aeroportin Newquay të Cornwall. Ky lëshim do të jetë i pari nga toka britanike. Më parë, satelitët e prodhuar nga Britania duhej të hidheshin në orbitë përmes porteve të huaja hapësinore.

"Bashkimi me këtë klub vërtet ekskluziv të vendeve që lëshojnë satelitët është shumë i rëndësishëm sepse na jep aksesin tonë në hapësirë ​​... që nuk e kemi pasur kurrë më parë këtu në MB," tha shefja e Cornwall Spaceport, Melissa Thorpe në një intervistë të hënën. të kompanisë televizive BBC. Më shumë se 2 njerëz pritet të shikojnë lançimin, të quajtur Start Me Up sipas këngës së Rolling Stones. "Ai përbëhet nga dy faza ... dy momente emocionuese: ngritja dhe vendosja e raketës," shtoi Thorpe.

Satelitët kryejnë një sërë funksionesh civile dhe mbrojtëse, nga monitorimi i detit, i cili do të ndihmojë vendet të zbulojnë kontrabandistët që transportojnë emigrantë, deri te vëzhgimi i motit në hapësirë. Megjithëse nisja ishte planifikuar për sonte, për shkak të kushteve të pafavorshme të motit mund të vonohet ose të zhvendoset në një datë rezervë më vonë në janar.

Një raketë historike britanike është gati për lëshim

Numri i bazave hapësinore në Evropë është rritur vitet e fundit për shkak të komercializimit të hapësirës. Për një kohë të gjatë, satelitët u përdorën kryesisht për misione institucionale nga agjencitë kombëtare të hapësirës, ​​por shumica e projekteve evropiane të ndërtimit të porteve hapësinore tani janë iniciativa të sektorit privat.

Tregu ka shpërthyer me shfaqjen e startup-eve të vogla, teknologjive moderne që i bëjnë raketat dhe satelitët më të vegjël dhe një numër në rritje të shpejtë të aplikacioneve për satelitët. Rreth 2022 satelitë të vegjël – ata që peshojnë më pak se 2031 kg – pritet të lëshohen midis 18 dhe 500, nga 500 në dekadën e mëparshme.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimifiz

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani