Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITKina dhe SHBA planifikojnë të krijojnë baza bërthamore në Hënë

Kina dhe SHBA planifikojnë të krijojnë baza bërthamore në Hënë

-

Është një fakt i njohur se Kina dhe SHBA janë konkurrentë në shumë fusha. Dhe, me sa duket, konkurrenca e tyre arriti edhe në Hënë. Vendi aziatik planifikon të ndërtojë bazën e tij të parë hënore deri në vitin 2028, ndërsa SHBA ka plane të zbarkojë njerëzit në sipërfaqen e Hënës deri në vitin 2025. Dhe me siguri nuk e kanë parë ende filmin “Iron Sky”.

kineze Mediat masive raportojnë se baza hënore ka shumë të ngjarë të ketë një "vokacion" bërthamor. Konfigurimi i tij bazë do të përbëhet nga një tokëzues, një bunker, një orbiter dhe një rover hënor, dhe ekspertë nga misionet Chang'e 6, 7 dhe 8 do të punojnë në ndërtimin e tij.

Hënë

"Aktualisht jemi duke zhvilluar një sistem të ri që përdor energjinë bërthamore për të përmbushur nevojat afatgjata dhe me energji të lartë të stacionit hënor," tha Wu Weiran, projektuesi kryesor i programit të eksplorimit hënor të Kinës. - Shpresojmë që astronautët tanë të jenë në gjendje të shkojnë në Hënë pas 10 vjetësh".

Ky nuk është viti i parë që Kina sfidon Amerikën në eksplorimin e hapësirës. Kohët e fundit kemi shkruar se vendi përfunduar pjesa kryesore e ndërtimit të stacionit hapësinor kinez Tiangong, që përkthehet si "Pallati Qiellor". Në fillim të nëntorit, moduli i tretë dhe i fundit M mbërriti në portin e dokimit të modulit kryesor Tianheengtian Gjithashtu, Kina ishte e para që zbarkoi një rover hënor në anën e largët të Hënës në vitin 2019.

Tiangong

Ndoshta baza do të ndërtohet në rajonin polar jugor muaj. Me kalimin e kohës, ai do të bëhet një stacion kërkimor ndërkombëtar dhe astronautët nga Kina, Rusia dhe vende të tjera partnere potenciale do të jenë në gjendje të punojnë këtu herë pas here, megjithëse baza do të jetë e braktisur shumicën e kohës.

Njoftimi i Kinës vjen vetëm disa javë pasi Këshilli Kombëtar i Shkencës dhe Teknologjisë i Shtëpisë së Bardhë publikoi strategjinë e saj të zhvillimit. Disa nga planet kanë të bëjnë me zhvillimin e Hënës, duke përfshirë idenë e krijimit të një poste të përhershme pranë Polit të Jugut. Në qershor NASA dhe Ministria e Energjisë përzgjodhi tre kompani, duke përfshirë Lockheed Martin, për të zhvilluar konceptin e një sistemi të veçantë që do të sigurojë përdorimin e energjisë bërthamore në Hënë.

Artemis I

Dhe në vitin 2020, tetë vende nënshkruan Marrëveshjen e Misionit të udhëhequr nga SHBA Artemis (Yuri Svitlyk, meqë ra fjala, bëri një tekst të lezetshëm për këtë mision, dhe mund ta gjeni mu ketu). Nënshkruesit e dokumentit bien dakord ndërveprim, kërkime paqësore, aktivitete jokonfliktuale etj për të shmangur problemet në hapësirë. Aktualisht, më shumë se 20 vende kanë rënë dakord për këto parime, por Rusia dhe Kina, siç pritej, nuk përfshihen në këtë listë.

Do t'ju kujtoj se kohët e fundit kemi shkruar se misioni i NASA Artemis instaloi një të ri rekord, duke arritur distancën më të largët nga Toka të arritur nga një anije kozmike e drejtuar, duke mposhtur rekordin e mëparshëm të vendosur nga A.polja-13 15 prill 1970. Anija pa ekuipazh Orion ka arritur një distancë prej 432,200 km nga Toka, duke dërguar imazhe që përfshijnë anijen kozmike, Tokën dhe Hënën në një kornizë.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani