Root Nationlajmlajme ITSistemi i ardhshëm operativ i kufjeve AR/VR Apple mori një emër të ri

Sistemi i ardhshëm operativ i kufjeve AR/VR Apple mori një emër të ri

-

Apple është ende duke përgatitur kufjet e tij të realitetit të përzier për një zbulim të planifikuar për vitin e ardhshëm, por sistemi i tij operativ i ardhshëm tashmë ka një emër të ri.

Sipas Bloomberg, emri i sistemit operativ ka ndryshuar nga realitetOS, siç quhej më parë, në xrOS. XR qëndron për realitetin e shtuar (nganjëherë quhet realitet i përzier) dhe është një term i përgjithshëm për realitetin virtual (VR), dhe realiteti i shtuar (AR), si dhe një përvojë që ndërthur aspektet e të parit dhe të dytë.

Apple Kufje AR/VR

Në burimet që disponohen sot, bëhet e ditur se e ardhmja është në vijim kufje Apple do të jetë XR, jo vetëm VR ose AR, megjithëse ka edhe thashetheme për një pajisje të fokusuar në AR që mund të vijë më vonë. Megjithatë, kufjet janë planifikuar të dalin në treg vitin e ardhshëm Apple e ka shtyrë tashmë disa herë, kështu që asgjë nuk do t'i ndalojë ta bëjnë atë përsëri.

Gjithashtu interesante:

Bloomberg citon njerëzit që e thonë këtë Apple filloi të thërrasë softuerin xrOS nga brenda. Përveç kësaj, një korporatë guaskë e quajtur Deep Dive LLC paraqiti për marka përkatëse tregtare për markën në disa territore. Aplikacionet thonë se marka tregtare lidhet me "ekranet e veshur me kokë" dhe "përvojat e realitetit virtual dhe realitetit të shtuar". DHE Apple ka përdorur më parë kompani të ngjashme guaskë për të regjistruar marka tregtare për prezantimet e produkteve.

AR / VR Apple

Dihet pak për xrOS, përveç se ai do të përfshijë versione XR të shumë aplikacioneve të njohura Apple, si p.sh FaceTime, Lajme, Shënime, Harta dhe Mesazhe. Apple po punon gjithashtu në një formë të botës së realitetit të përzier, ndoshta e ngjashme në disa mënyra (megjithëse sigurisht jo në të gjitha). Botët e Horizontit të gjitha Meta.

Për sa i përket harduerit, besohet se kufjet do të kenë sensorë të shumtë brenda dhe jashtë, si dhe një ekran me rezolucion shumë të lartë në krahasim me shumicën e pajisjeve të ngjashme. Ajo do të punojë Çipat M2, që qëndron në të rejat MacBook. Disa raporte thonë se modeli do të duket paksa si syze skijimi, duke sugjeruar se mund të jetë një kufje më pak e rëndë se Meta Quest ose shumë kufje të tjera VR sot.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani