Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITPavarësisht humbjeve të çmendura, Meta ende beson në universin meta

Pavarësisht humbjeve të çmendura, Meta ende beson në universin meta

-

Shumëçka ka ndryshuar që nga viti i kaluar Mark Zuckerberg deklaroi me guxim se kompania e njohur dikur si Facebook, do të zhytet me kokë në metaspace. Meta përjetoi një rënie teknologjike që çoi në zvogëlimi i përmasave me 11 punonjës dhe çmimi i aksionit ra me 65%.

Gjatë kësaj kohe, Meta ka shpenzuar më shumë se 10 miliardë dollarë për vizionin e saj metaunivers dhe ishte në gjendje të shfaqte vetëm avatarë me këmbë dhe kufje që mezi funksiononin për 1,5 mijë dollarë, të cilët ende nuk janë përdorur realisht. Dhe tani, me afrimin e fundit të vitit 2022, kompania thotë se planifikon të derdhë edhe më shumë para në metaspace në vitin e ri.

Meta

Në një postim në blog të titulluar "Pse ne ende besojmë në të ardhmen", CTO i Meta, Andrew Bosworth, pranoi vështirësitë financiare, por tha se kompania ende planifikon të drejtojë rreth 20% të shpenzimeve totale në segmentin e Reality Labs vitin e ardhshëm. Ky divizion, i cili është përgjegjës për kufjet Meta VR dhe platformat e ardhshme Metaversion, pësoi një humbje prej 9,44 miliardë dollarë këtë vit.

“Asnjëherë nuk e kishim menduar se do të ishte e lehtë apo e thjeshtë, por ky vit doli të ishte edhe më i vështirë nga sa prisnim”, pranoi Bosworth. “Sfidat ekonomike në mbarë botën të kombinuara me presionin mbi biznesin kryesor të Metës kanë krijuar një stuhi të përsosur”. CEO tha se Meta ka bërë disa rregullime, por planet e saj të përgjithshme për meta universin nuk po shkojnë askund. “Mund të them me bindje se pas një prej viteve më të vështira në historinë e kompanisë, Meta mbetet po aq i përkushtuar ndaj vizionit tonë për të ardhmen sa ditën që e shpallëm”, shtoi Bosworth.

Meta

Ndërsa viti 2022 mund të duket si një dështim nga jashtë, Bosworth tha se ai beson se inxhinierët e Reality Labs kanë pasur sukses në zhvillimin e produktit Meta Quest Pro. Për më tepër, Bosworth vuri në dukje popullaritetin në rritje të përvojave sociale në Quest Store si dëshmi se përdoruesit e VR janë në të vërtetë të interesuar të përdorin në mënyrë aktive kufjet. CEO tha se Meta planifikon të shpenzojë më shumë kohë për të ndihmuar zhvilluesit Botët e Horizontit sukses në 2023.

“Ndërsa ne do të vazhdojmë të kërkojmë mënyra për të punuar në mënyrë më efikase, vizioni ynë dhe përpjekjet kërkimore afatgjata nuk do të ndryshojnë në vitin 2023”, shtoi Bosworth. Kjo ndoshta duhet të qetësojë investitorët dhe kritikët e frustruar. Ndërkohë, nga kompania po largohen ish-entuziastët. Këtë javë, bashkë-krijuesi i Doom dhe legjenda e programimit John Carmack dha dorëheqjen si konsulent në Meta. Në një memo, ai tha se mbështeste harduerin e kompanisë, por tha se ekipet që punonin në harduer ishin "vazhdimisht vetë-sabotues dhe shpërdorues përpjekjesh."

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Burimigizmodo

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani