Root Nationlajmlajme ITMicrosoft ofron sfonde Win XP në 4K për nostalgjikët

Microsoft ofron sfonde Win XP në 4K për nostalgjikët

-

A e keni lexuar lajmin për hakimin e algoritmit të aktivizimit të Windows XP dhe papritur u ndjetë nostalgjik për qiellin blu dhe shiritin blu të detyrave të këtij versioni të vjetër të Windows? Apo ndoshta ju pëlqejnë sfondet tërheqëse të desktopit me rezolucion të lartë dhe dëshironi të bëni një ndryshim? Rezulton se ekipi i projektimit microsoft krijuar një version i përditësuar 4K i sfondit të Windows XP si parazgjedhje - mund ta njihni me emrin "Lumturi".

Ky është një nga disa sfonde me temë retro Faqja e internetit e Microsoft Design, të tjera përfshijnë interpretime fotorealiste të Solitaire, Paint dhe (sigurisht) Clippy. Faqja ka ekzistuar për një kohë dhe nuk është përditësuar që nga dhjetori 2022, por dje inxhinierja e Windows Jennifer Gentleman kam shkruar për të në Twitter është një lajm për mua dhe ndoshta edhe për ju. Tapeti më i freskët duket se është produkt i eventit Ngjarja e Javës së Dizajnit.

Ndër të tjera, faqja e Microsoft Design përmban gjithashtu sfondin e paracaktuar që vjen me disa kompjuterë Surface, një numër dizajnesh sfondi me temën e Muajit të Krenarisë dhe disa imazhe të përditësimit të fundit të emoji-ve dhe ikonave për aplikacionet e Microsoft 365.

Sfondi i Microsoft Nostalgjik i Windows

Megjithëse imazhi i përditësuar i Bliss duket si një paraqitje 3D, ai imiton vetëm pamjen dhe ndjesinë e fotografisë së vjetër të Bliss pa riprodhuar çdo detaj të saj. Ndërsa dielli perëndonte ngadalë mbi perandorinë e Windows XP në fund të viteve 2000, artistët Goldin+Senneby rikrijuan një kodër të mbuluar me hardhi në shkallën 1:1 për një instalacion arti të quajtur "Pas Microsoft". Fotot e përhapura gjerësisht të Bliss Hill në zjarr në 2017 u zbuluan përfundimisht mashtrim.

Microsoft është plotësisht i vetëdijshëm për nostalgjinë për produktet e tij në mesin e një segmenti të caktuar përdoruesish, njerëz të cilëve u mungon estetika e softuerit nga fillimi deri në mes të viteve '90 (dhe të cilëve u mungon gjithashtu një kohë kur përparimet kompjuterike ishin kryesisht emocionuese dhe jo shqetësuese). Xhupa të shëmtuar me temën e viteve nëntëdhjetë u bë një traditë e përvitshme për kompaninë, dhe në vitin 2015 u lançua "MS-DOS Mobile" si një shaka argëtuese për të shpërqendruar përdoruesit e Windows Phone të cilët prisnin produkte të reja emocionuese harduerike dhe softuerike që nuk erdhën kurrë.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani