Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITMicrosoft integron teknologjinë ChatGPT në motorin e kërkimit Bing

Microsoft integron teknologjinë ChatGPT në motorin e kërkimit Bing

-

Sistemi i kërkimit microsoft Bing së shpejti mund të bëhet më i përgjegjshëm ndaj nevojave të përdoruesve dhe të japë rezultate në një mënyrë më "njerëzore". Në fund të fundit, gjigandi i teknologjisë planifikon të shtojë softuer në Bing OpenAI, e cila është baza Biseda GPT.

Vendimi është marrë me shpresën se integrimi i softuerit të bazuar në AI do ta ndihmojë kompaninë të arrijë (ose, në skenarin më të mirë, të tejkalojë) popullaritetin e Google. Microsoft investoi 1 miliard dollarë në OpenAI në vitin 2019, dhe raportet e fundit thanë se ishte në bisedime me një startup të themeluar nga Elon me maskë, për infuzionet e mëtejshme të investimeve. Tani, mediat po raportojnë se investimi fillestar i Microsoft përfshinte një marrëveshje për të inkorporuar disa aspekte të GPT në Bing.

microsoft

OpenAI zhvilloi GPT si një model gjuhësor që përdor mësimin e thellë për të gjeneruar përgjigje teksti të ngjashme me njerëzit. Në fund të vitit të kaluar, ajo lançoi ChatGPT, një aplikacion që shpejt u rrit në popullaritet falë aftësisë së tij për të "vazhduar dialogun" në mënyrë që përgjigjet të duken sikur janë shkruar nga njerëz të vërtetë.

Pedagogët kanë shprehur shqetësimin se mund të përdoret lehtësisht për plagjiaturë, pasi ata që e provuan këtë mjet thanë se do t'u jepnin nota të mira studentëve që sollën një punë të tillë. Do t'ju kujtojmë se kemi qenë më herët писали, që ekspertët e sigurisë kibernetike zbuluan eksperimentalisht se ChatGPT mund të bëhet një "bashkëpunëtor" i një krimi kibernetik.

Biseda GPT

Aplikacioni është aktualisht falas, por OpenAI planifikon ta bëjë atë një aplikacion me pagesë në të ardhmen. Çfarë do të thotë integrimi GPT për Bing është e paqartë për momentin. Softueri nuk mund të skanojë internetin për rezultate, kështu që microsoft do të vazhdojë të përdorë teknologjinë e pronarit të motorit të kërkimit. Megjithatë, integrimi i disa algoritmeve mund ta ndihmojë Bing-un t'i paraqesë rezultatet tek përdoruesit në një mënyrë më të këndshme.

Burimet bëjnë të ditur se microsoft mund ta përdorë këtë teknologji për të paraqitur rezultatet e kërkimit si përgjigje të plota që tregojnë burimin e informacionit. Nëse Bing sugjeron pyetje që lidhen me pyetjen origjinale, GPT mund të shpjegojë rëndësinë e tyre në një mënyrë kuptimplote. Kjo teknologji mund të ndihmojë gjithashtu Bing-un t'u sugjerojë përdoruesve fjalë kyçe ose fraza kyçe më të mira.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimiengadget

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani