Root Nationlajmlajme ITMicrosoft më në fund po heq qafe Cortana në Windows

Microsoft më në fund po heq qafe Cortana në Windows

-

microsoft më në fund po shkatërron asistentin e saj virtual Cortana, të paktën në Windows, shkroi kompania në një dokument mbështetës sot. Aplikacioni i pavarur Cortana, i cili mund të mos jetë as i instaluar në kompjuterin tuaj, nuk do të mbështetet më duke filluar nga fundi i këtij viti. Ky lajm vjen menjëherë pas njoftimit të Windows Copilot, i cili u shfaq në konferencën Microsoft Build 2023 vetëm një javë më parë.

Në një dokument mbështetës që njofton fundin e epokës Cortana, Microsoft vëren se ju do të jeni ende në gjendje të përdorni veçoritë e AI në Windows 11 dhe i referohet Windows Copilot me emër. Përveç kësaj, Windows ka një Bing të ri, Microsoft 365 Copilot dhe akses zanor, i fundit prej të cilave ju lejon të kontrolloni kompjuterin tuaj duke përdorur zërin tuaj.

Sortana MS

Cortana u prezantua për herë të parë si një asistent virtual për Windows Phone 8.1 në 2014, duke konkurruar me Siri nga Apple. Në vitin 2015, ajo u shfaq në desktop në Windows 10, dhe më pas filloi të duket se Microsoft po zbaton Cortana kudo. Filloi të shfaqej në aplikacione si Office dhe të ngjashme, të ngjashme me atë që shohim tani në Copilot. Kishte gjithashtu pajisje të palëve të treta me Cortana, të tilla si altoparlanti inteligjent Harman Kardon Invoke dhe termostati Johnson Controls Glas, të cilët nuk mbështeten më.

Menjëherë pasi u bë e qartë se Cortana nuk do të ishte në gjendje të konkurronte me Amazon Alexa, Microsoft filloi të tërhiqej. Cortana është hequr nga Windows, duke u bërë një aplikacion i veçantë dhe jo diçka që keni gjetur në shiritin e detyrave. Disa vite më parë, ai thjesht jetonte si një aplikacion në Windows 11, pa asnjë lajm për veçoritë e reja.

Tani është epoka e Bing Chat dhe Copilot. Nëse nuk keni dëgjuar nga Microsoft së fundmi, kompania po punon shumë në inteligjencën artificiale. Dhe po ecën përpara me GPT-4 në vend që të përdorë një asistent zanor bazë si Cortana.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani