Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITMojo Vision ka ndaluar së punuari në lente kontakti inteligjente

Mojo Vision ka ndaluar së punuari në lente kontakti inteligjente

-

Një nga kompanitë që ka punuar në krijimin e lenteve të kontaktit "të zgjuara" po mbyll projektin. Mojo Vision njoftoi të Premten se do të "rifokusojë biznesin tonë dhe do të fokusojë burimet tona" në teknologjinë e ekranit MicroLED që krijoi gjatë punës në Lens Mojo. Sipas CEO të kompanisë, Drew Perkins, rreth 75% e fuqisë punëtore do të pushohen nga puna si pjesë e riorganizimit, që sipas PitchBook dhe LinkedIn ka rreth 150 punonjës.

Raporti thotë se arsyeja e ndryshimit është se Mojo nuk ishte në gjendje të vazhdonte të mblidhte para për të punuar në lentet e saj të kontaktit inteligjente. “Rënia ekonomike globale, tregjet e kufizuara të kapitalit dhe një potencial tregu i paprovuar për produkte të avancuara AR, të gjitha rezultuan që Mojo Vision të mos ishte në gjendje të gjente fonde private shtesë”, shkroi Perkins.

Mojo Vizioni

Kur kompania demonstroi lente prototip në CES 2020, ishte e qartë se ishte ende shumë larg daljes në treg. Ekrani 14k ppi në njësinë demonstruese dukej se e bënte punën, por duhej të lidhej me një bateri dhe procesor të jashtëm - jo saktësisht ideal nëse vërtet dëshironi ta vishni në sy. Në qershor 2022, Mojo publikoi një video që tregonte një "prototip plotësisht funksional" të veshur nga Perkins, i kompletuar me fuqinë në bord dhe komunikimet. Në një postim në blog të marsit, kompania tha se hapi tjetër do të ishte "testimi dhe analiza e gjerë e përdoruesve, prototipi i aplikacionit të softuerit dhe optimizimi i përgjithshëm i sistemit dhe produktit", duke nënkuptuar se do të duhet mjaft kohë përpara se konsumatorët të mund të blejnë realisht lentet e saj.

Mojo

Edhe nëse Mojo mund të fillonte të shesë lentet e saj inteligjente, nuk do të ishte një sukses i garantuar, mund të përballet me konkurrencë të ashpër. Meta investon miliarda dollarë në realitetin e shtuar dhe blen kompani që punojnë në fushën e syzeve inteligjente. Ndërsa syzet nuk duken domosdoshmërisht aq futuriste sa lentet e kontaktit inteligjente, ato teorikisht mund të ofrojnë funksionalitet të ngjashëm në një faktor formë paksa të ndryshme.

Mojo

Mojo gjithashtu nuk do të jetë vetëm në përpjekjen e saj për të pushtuar tregun e ekraneve MicroLED. Kompani si LG dhe Samsung, kanë njoftuar tashmë televizorët që përdorin teknologjinë, megjithëse aktualisht janë shumë më të mëdhenj se ekranet e shfaqura nga Mojo.

Mojo nuk është kompania e parë që duhet të ndalojë punën në pajisjet e veshura. Kështu, në vitin 2018, Alphabet, kompania mëmë e Google, pezulloi kërkimet e saj për lentet e kontaktit që mund të monitorojnë nivelin e glukozës në trupin e përdoruesit.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani