Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITElon Musk pezulloi marrëveshjen e blerjes Twitter

Elon Musk pezulloi marrëveshjen e blerjes Twitter

-

Themeluesi i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, pezulloi marrëveshjen për të blerë rrjetin social Twitter. Biznesmeni nuk planifikon të blejë shërbimin derisa të bëhet e qartë situata e saktë në lidhje me numrin e llogarive false dhe spam në platformë. Musk përmendi se, sipas rrjetit social, nuk ka më shumë se 5% përdorues të rremë. Ai gjithashtu deklaroi se përfundimi i marrëveshjes është vonuar derisa të vërtetohet vërtetimi i këtyre supozimeve.

Në sfondin e këtij lajmi, aksionet e kompanisë tashmë kanë rënë me më shumë se 20% në procesin e tregtimit paraprak. Dhe kjo pa marrë parasysh se aksioni po tregtohej shumë më poshtë se çmimi i kërkuar i Musk. Në mbylljen e tregut më 13 maj, vlera e tyre ishte 45,08 dollarë për aksion, ndërsa miliarderi ofroi një blerje me 54,20 dollarë për njësi.

“Marrëveshja me Twitter pezulluar përkohësisht detaje në pritje që konfirmojnë vlerësimet se llogaritë e padëshiruara/fake përfaqësojnë në fakt më pak se 5% të përdoruesve,” u tha Musk më shumë se 92 milionë ndjekësve të tij në Twitter.

Twitter

Më lejoni t'ju kujtoj se Musk njoftoi planet për blerjen Twitter në fund të prillit. Shuma totale e transaksionit ishte 44 miliardë dollarë. Në pak ditë rrjeti social publikoi një raport për tremujorin e parë të 2022. Në të, u bë e ditur se kompania kishte mbivlerësuar numrin e përdoruesve aktivë për disa vite. Platforma numëroi llogaritë e lidhura me të njëjtin autor si përdorues unikë. Musk botuar në Twitter një artikull dhjetë-ditor i Reuters që ofronte informacione të rreme të llogarisë. Twitter deklaroi se numrat ishin vlerësime dhe se numri aktual mund të ishte më i lartë.

Musk tha se nëse ai fiton Twitter, ai do të "mundë spambotet ose do të vdesë duke u përpjekur" dhe akuzoi kompaninë se mbështetet në reklamat për të lejuar përhapjen e spambots.

Në fillim të kësaj jave, Musk tha se do të zhbllokonte llogarinë e ish-presidentit amerikan Donald Trump kur ai të blejë platformën e rrjeteve sociale, duke sinjalizuar synimin e tij për t'u larguar nga moderimi.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

BurimiReuters

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani