Root Nationlajmlajme ITBashkëthemeluesi i Google po zhvillon një aeroplan misterioz elektrik

Bashkëthemeluesi i Google po zhvillon një aeroplan misterioz elektrik

-

Projekti sekret i bashkëthemeluesit të Google Sergey Brin për të krijuar një aeroplan të fuqishëm elektrik po zhvillohet me shpejtësi. Firma e tij kërkimore Lighter Than Air (LTA) po përgatitet të nisë një studim të ri më vonë këtë vit. Brin aktualisht punëson qindra inxhinierë aeronautikë në Silicon Valley dhe në Akron, Ohio, i njohur për aeroplanët e tij Goodyear. Ai planifikon të ndërtojë aeroplanë për misione humanitare në zona të largëta ose zona fatkeqësish.

LTA u themelua në vitin 2014 dhe Brin dha dorëheqjen si kreu i kompanisë mëmë të Google, Alphabet, në 2019. LTA e ka selinë në aeroportin Moffett në Zonën e Gjirit të San Franciskos, e cila është në pronësi të NASA-s dhe është disa minuta me makinë nga selia e Google. NASA filloi dhënien me qira të objektit për LTA në 2015.

Bashkëthemeluesi i Google po zhvillon një aeroplan misterioz elektrik

LTA shpreson të riinxhinierojë aeroplanët për shekullin e 21-të me fluturime "zero emisione". Aeroplani i parë në shkallë të plotë të kompanisë, 1 metra Pathfinder 120, do të fillojë fluturimet testuese në Silicon Valley këtë vit. Në të njëjtën kohë, LTA po zhvillon një aeroplan më të madh: Pathfinder 3 në bankën e të akuzuarve në Akron. Gjatësia e tij është 185 m dhe pas përfundimit të zhvillimit do të jetë në gjendje të transportojë 96 tonë dhe të ketë një rreze fluturimi deri në 16 mijë km. LTA do të punësojë në Akron gjatë muajve të ardhshëm, duke dyfishuar fuqinë punëtore të kompanisë në më shumë se 400 njerëz.

Sipas të dhënave të disponueshme, avioni misterioz elektrik Pathfinder 1 do të funksionojë me helium, i cili është më i lehtë se ajri. Për shkak se heliumi nuk digjet, është më i sigurt se hidrogjeni i ndezshëm. Ne do ta kujtojmë atë fatkeqësia e Hindenburgut në 1937 u shoqërua me hidrogjenin e karburantit. Për këtë moment, energjia fillestare do të vijë nga bateritë. Është një sistem tërësisht elektrik që do të prodhojë zero emisione.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimigizchina
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani