Root Nationlajmlajme ITGoogle po përgatit një version më të lirë të Chromecast për lëshim

Google po përgatit një version më të lirë të Chromecast për lëshim

-

Në janar, pati zëra në internet se Google po zhvillonte një kuti të re të pajisjes Chromecast të krijuar për ata që nuk kanë blerë ende një televizor 4K. Siç pretendohet, pajisja buxhetore do të vijë me Google TV, por me një rezolucion maksimal të mbështetur prej 1080p me një telekomandë të përfshirë.

Kanë kaluar më shumë se tre vjet që nga lëshimi i set-top box-it Google Chromecast gjenerata e tretë, e kufizuar në mbështetje 1080p. Kjo pajisje, e cila ende shitet për rreth 30 dollarë, nuk vjen me telekomandë apo aplikacionet e saj. Duke marrë parasysh që Roku dhe Amazon shesin pajisje me aftësi 1080p për më pak se 50 dollarë, synimi i Google për të nxjerrë një model më të lirë Chromecast me një ndërfaqe Google TV dhe një telekomandë duket mjaft logjik.

Google Chromecast

Dhe sot u bë e ditur se thashethemet për përgatitjen për lëshimin e një versioni më të lirë të set-top box-it të Google Chromecast pa mbështetje për video 4K nuk janë më thashetheme. Ekzistenca e pajisjes u konfirmua nga dokumentacioni i gjetur në bazën e të dhënave të Komisionit Federal të Komunikimeve të SHBA-së (FCC).

Google Chromecast

Më saktësisht, një aplikacion nga Google për një pajisje të shënuar me Google G454V u shfaq në bazën e të dhënave të FCC. Ndërsa nuk ka asnjë imazh publik të pajisjes në faqen e internetit të FCC, do të ndodhë më afër lëshimit. Regjistrimi i Google përshkruan G454V si një pajisje me valë me Wi-Fi me bandë të dyfishtë (802.11ac, 2,4 GHz dhe 5 GHz) dhe Bluetooth LE.

Google Chromecast

Sidoqoftë, imazhi skematik nuk lë asnjë dyshim - ky është modeli i ri Chromecast që lidhet me televizorin. Është interesante se etiketa FCC është në fund të pajisjes, gjë që përjashton praninë e ndonjë ekrani. Dokumentacioni përmend gjithashtu një telekomandë, mbështetje për transmetimin e videos 1080p, energji USB. Shënimet e FCC përmendin një lidhje provë midis pajisjes dhe kufjeve, si dhe kontrolluesit.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani