Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITMisioni Artemis i NASA-s theu një rekord të ri

Misioni Artemis i NASA-s theu një rekord të ri

-

Misioni Artemis i NASA-s vendosi një rekord të ri dje duke arritur distancën më të largët nga Toka të arritur nga një anije kozmike e drejtuar, duke mposhtur rekordin e mëparshëm të vendosur nga A.polja-13 15 prill 1970. Rreth orës 16:00 ET (23:00 pasdite sipas kohës së Kievit), anija kozmike Orion arriti një distancë prej 432,200 km nga Toka, duke dërguar imazhe që përfshijnë anijen kozmike, Tokën dhe Hënën në një kornizë.

Ngjarja shënoi gjithashtu gjysmën e misionit 25,5-ditor të Artemis 1 ndërsa Orioni lëviz në një orbitë shumë retrograde rreth Hënës që e ka kaluar atë përtej pikës Lagrange-2, ku tërheqja gravitacionale e Tokës dhe Hënës balancojnë njëra-tjetrën. Që nga ora 20:00 ET, anija kozmike ishte 432 km nga Toka dhe 000 km nga Hëna dhe udhëtonte me 69 km/h, sipas NASA-s.

Misioni Artemis i NASA-s theu një rekord të ri

Pavarësisht problemeve të vogla, duke përfshirë humbjen e komunikimit për më pak se një orë, Artemis 1 po performon më mirë se sa pritej dhe inxhinierët e NASA-s kanë anuluar djegiet e karburantit për të ruajtur orbitën pasi kapsula Orion mbetet pikërisht në rrugën e duhur. Ndërkohë, ekipi i sistemeve tokësore të NASA-s dhe marina amerikane po përgatiten për zbarkimin e misionit më 11 dhjetor në Oqeanin Paqësor.

“Falë një shpirti të jashtëzakonshëm, Artemis 1 arriti sukses të jashtëzakonshëm dhe përfundoi një sërë ngjarjesh historike”, tha administratori i NASA-s, Bill Nelson. - Është e pabesueshme se sa mirë shkoi ky mision, por është një provë. Kjo është ajo që ne bëjmë - ne e testojmë dhe e theksojmë atë."

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimineatlas

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani