Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITNASA po dhuron një kalendar falas për vitin 2023 me foto hapësinore

NASA po dhuron një kalendar falas për vitin 2023 me foto hapësinore

-

NASA dhe ESA kanë përgatitur një dhuratë të mrekullueshme për 12 muajt e ardhshëm. Dashamirët e hapësirës mund të shkarkojnë kalendar për vitin 2023 me imazhet më të bukura të objekteve hapësinore të marra nga teleskopët hapësinorë James Webb dhe Hubble.

Teleskopi Hapësinor Hubble në 1990 dhe Teleskopi Hapësinor James Webb janë ndër dritaret tona më të rëndësishme në univers. Tani agjencitë e përfshira në krijimin e këtyre pajisjeve, NASA dhe ESA, publikojnë një kalendar zyrtar për vitin 2023 me fotot më të bukura, më interesante të realizuara nga të dy teleskopët hapësinorë. Fotot nuk do të lënë indiferent asnjë adhurues të hapësirës.

NASA po dhuron një kalendar falas për vitin 2023 me fotografi të bukura hapësinore

Agjencitë hapësinore të SHBA-së dhe Evropës kanë publikuar skedar në cilësi shumë të lartë, i pershtatshem per printim direkt. Kalendari dixhital është projektuar në atë mënyrë që të mund të printohet lehtësisht edhe në shtëpi në formatin klasik A4. Sigurisht, do të duket edhe më mbresëlënëse në një printim me format të madh.

Ajo që është e mrekullueshme është se një pjesë e grafikës është një ballafaqim ku ne shohim imazhe krah për krah të të njëjtave të marra nga dy teleskopë të ndryshëm: Hubble më i vjetër, në orbitën e ulët të Tokës që nga viti 1990, dhe më i ri James Webb, i cili filloi mision nga dhjetori 2021. Kjo vlen, për shembull, për fotot për shkurt dhe prill të vitit të ri. Mjegullnaja e Tarantulës

Sigurisht, më mbresëlënëse janë fotografitë e bukura të marra nga Teleskopi Hapësinor Webb.

Shtyllat e Krijimit
Shtyllat e Krijimit

Mjegullnaja e Marsit Tarantula është tepër mbresëlënëse, veçanërisht kur trupi qiellor i ndezur ndodhet pikërisht në qendër të kornizës. Foto absolutisht e mahnitshme. Gjithashtu të lë pa frymë foto e Shtyllave të Krijimit (ne kemi një tekst krejt të gjatë për këtë) që për disa arsye i lidh gjithmonë me kuajt magjikë që ngrihen nga shkuma e detit, si malet nga Zoti i unazave që mbrojnë Frodon nga Nazguli.

Mjegullnaja e Tarantulës
Mjegullnaja e Tarantulës

Ikonat e thjeshta grafike që simbolizojnë fazat e hënës janë një shtesë e këndshme. Për më tepër, në faqen e dytë të kalendarit, gjenden miniaturat e të gjitha fotove të përdorura, me përshkrime të shkurtra që shpjegojnë atë që shohim në to.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani