Root Nationlajmlajme ITWebb zbuloi Shtyllat e Krijimit në një foto të re mahnitëse

Webb zbuloi Shtyllat e Krijimit në një foto të re mahnitëse

-

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA-s ka kapur Shtyllat legjendare të Krijimit, struktura të mëdha gazi dhe pluhuri të mbushura me yje, në një imazh të ri, dhe imazhi është aq madhështor sa mund të shpresohej.

Vezullimi i mijëra yjeve ndriçon imazhin e parë të teleskopit të kolonave gjigante prej ari, bakri dhe kafe që qëndrojnë në mes të hapësirës. Në skajet e disa kolonave ka njolla të kuqe të ndezura si lavë. “Këto janë emetime nga yjet që janë ende duke u formuar” që janë vetëm disa qindra mijë vjet të vjetra, tha NASA në një deklaratë. Këta "yje të rinj qëllojnë periodikisht avionë supersonikë që përplasen me retë e materialit si këto shtylla të trasha", shtoi agjencia hapësinore amerikane.

Shtyllat e Krijimit
Klikoni për ta zmadhuar foton.

Shtyllat e Krijimit ndodhen 6 vjet dritë larg Tokës në Mjegullnajën Eagle të galaktikës sonë Rruga e Qumështit. Shtyllat u bënë të famshme falë teleskopit hapësinor Hubble, i cili i vuri re për herë të parë në 500 dhe përsëri në 1995.

Por falë aftësive infra të kuqe të Webb-it, një teleskop më i ri i lëshuar në hapësirë ​​më pak se një vit më parë mund të shikojë përmes errësirës së Shtyllave dhe të zbulojë shumë yje të rinj që ende formohen. "Me kërkesa të shumta, na u desh të kapnim Shtyllat e Krijimit me kamerën Webb," tha të mërkurën Klaus Pontoppidan, drejtor i programit shkencor në Institutin Shkencor të Teleskopit Hapësinor. Twitter. Instituti operon teleskopin Webb nga Baltimore, Maryland. "Ka kaq shumë yje!" shtoi Pontoppidan.

Imazhi, që mbulon një zonë prej rreth 8 vite dritë, është marrë nga kamera primare NIRCam e Webb, e cila kap valët afër infra të kuqe të padukshme për syrin e njeriut. Më vonë, ngjyrat e imazhit u "përkthyen" në dritë të dukshme.

Shtyllat e Krijimit
Këto imazhe, të siguruara nga NASA, tregojnë Shtyllat e Krijimit siç shihen nga teleskopi Webb në dritën afër infra të kuqe në krahasim me një imazh të teleskopit Hubble të vitit 2014 të marrë në dritën e dukshme.

Sipas NASA-s, imazhi i ri "do t'i ndihmojë studiuesit të përditësojnë modelet e tyre të formimit të yjeve duke përcaktuar shumë më saktë numrin e yjeve të sapoformuar, si dhe sasinë e gazit dhe pluhurit në rajon".

I nisur në korrik, Webb është teleskopi hapësinor më i fuqishëm i ndërtuar ndonjëherë dhe tashmë ka dhënë një mori të dhënash të paprecedentë. Shkencëtarët shpresojnë se do të hapë një epokë të re zbulimesh.

Një nga qëllimet kryesore të teleskopit 10 miliardë dollarësh është studimi i ciklit jetësor të yjeve. Një fushë tjetër kryesore e kërkimit janë ekzoplanetet, domethënë planetët jashtë sistemit diellor të Tokës.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimifiz
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani