Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITBlerja tjetër e madhe e Microsoft mund të jetë Netflix

Blerja tjetër e madhe e Microsoft mund të jetë Netflix

-

Blerja e radhës e Microsoft mund të jetë më e madhja deri më tani, dhe nuk është Activision Blizzard. Në një koment të fundit financiar, Reuters pretendon se objektivi tjetër i madh i Microsoft mund të jetë Netflix, dhe ata bëjnë disa argumente bindëse.

Netflix së fundmi ka bashkëpunuar me Microsoft për të ofruar nivelin e ri të abonimit të mbështetur nga reklamat, i cili duket se ka pasur një fillim të ngadaltë. Sipas të dhënave më të fundit nga firma analitike Antenna, vetëm 9% e abonimeve të Netflix në SHBA në nëntor ishin për planin Basic with Ads, duke e bërë atë më pak të popullarizuar nga të gjitha planet e ofruara.

Për më tepër, Antenna vuri në dukje se vetëm 0,1% e abonentëve ekzistues të Netflix në SHBA kaluan në një plan të mbështetur nga reklamat muajin e kaluar. Vlen të theksohet se edhe presidenti i Microsoft, Brad Smith, është anëtar i bordit të drejtorëve të Netflix.

Blerja tjetër e madhe e Microsoft mund të jetë Netflix

Me Netflix nën ombrellën e tij, do të kishte shumë kuptim një paketë e vetme me filma dhe TV në transmetim, si dhe me mijëra lojëra. Microsoft tashmë ka një terren të thellë në tregun e lojrave falë Xbox, dhe Netflix vazhdon të ndërtojë themelet e tij të lojrave.

Vetëm javën e kaluar, gjigandi i transmetimit shtoi Twelve Minutes dhe Kentucky Route Zero në bibliotekën e tij të lojërave falas për abonentët. Turtles Teenage Mutant Ninja: Shredder's Revenge dhe loja e vetë Netflix Vikings: Valhalla do të publikohen në fillim të vitit 2023.

Netflix po krijon gjithashtu studio lojërash për të ndërtuar bazën e tij, më e fundit prej të cilave, Next Games, u ble në fillim të këtij viti për 72 milionë dollarë. Në shtator, Netflix njoftoi gjithashtu se do të ndërtonte një studio të re në Finlandë.

Microsoft gjithashtu ka para për të realizuar këtë marrëveshje. Në kohën e shkrimit, kapitalizimi i tregut i Microsoft ishte 1,82 trilion dollarë, më shumë se 13 herë më shumë se ai i Netflix. Sipas parashikimeve, vlera e aksioneve të të dyja kompanive po rritet.

Vendimi i Microsoft për të blerë Netflix mund të varet nga rezultati i përpjekjeve të tij të vazhdueshme për të siguruar Activision Blizzard. Nëse prishet, Microsoft do të ketë edhe më shumë para dhe vëmendje për të kaluar në atë që do të ndodhë më pas. Nëse bashkimi miratohet, kjo vetëm do ta bëjë mega-bashkimin e mundshëm të ardhshëm edhe më tërheqës.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani