Root Nationlajmlajme ITHolanda kërkon të rrisë “partinë Patriot” për Ukrainën

Holanda kërkon të rrisë “partinë Patriot” për Ukrainën

-

Qeveria e Holandës synon të blejë tanke nga një prodhues zviceran, por kjo kërkon miratimin e qeverisë zvicerane, e cila deri më tani ka hezituar të eksportojë armë. Përveç blerjes së tankeve, Holanda po studion mundësinë e dërgimit të më shumë raketave kundërajrore Patriot ose pjesëve këmbimi operacionale në Ukrainë.

Patriot

Megjithëse Leopard 1 nuk janë aq të avancuar sa tanket Leopard 2 të furnizuara më parë në Ukrainë, ato mund të jenë ende të vlefshme në luftën e Ukrainës kundër një pushtimi rus, veçanërisht duke pasur parasysh potencialin për një kundërsulm.

Në fillim të këtij viti, Holanda, së bashku me Gjermaninë dhe Danimarkën, blenë të paktën njëqind tanke luftarake Leopard 1A5 për Ukrainën. Këto tanke të modernizuara u blenë drejtpërdrejt nga prodhuesit gjermanë dhe ishin në ruajtje.

Holanda tani synon të blejë 96 Leopard 1 të tjerë nga kompania zvicerane Ruag, raportoi gazeta zvicerane Tages-Anzeiger. Kryeministri Mark Rutte theksoi nevojën urgjente të aleatëve të Ukrainës për të siguruar armë shtesë kundërajrore.

Holanda dhe Gjermania kanë ofruar tashmë sisteme raketore Patriot, por për shkak të sulmeve ajrore të vazhdueshme ruse dhe rëndësisë së mbrojtjes ajrore për një kundërofensivë të mundshme ukrainase, nevojitet më shumë mbështetje. Rutte shprehu nevojën për të zgjeruar "partinë Patriot" të vendeve që i ofrojnë Ukrainës këto raketa.

Holanda po kërkon të rritet

Rutte theksoi nevojën për përpjekje të vazhdueshme për të rivendosur paqen, sigurinë dhe drejtësinë në Evropë, si formimi i koalicioneve për furnizimin me armë në Ukrainë dhe trajnimin e pilotëve ukrainas, siç po bëjnë Holanda dhe Danimarka me avionët luftarakë F-16.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani