Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITSyri i Universit do të shohë sekretet e universit të hershëm

Syri i Universit do të shohë sekretet e universit të hershëm

-

"Syri i Universit" është një teleskop optik, infra të kuqe, 30 metra, optik, infra-kuq, teleskop tridhjetë metra (TMT). Një konglomerat i tërë shkencëtarësh, inxhinierësh dhe ndërmarrjesh industriale indiane morën pjesë në krijimin e tij. TMT do të jetë teleskopi gjigant më i madh i ndërtuar ndonjëherë në botë. Në zhvillimin dhe ndërtimin e tij, përveç Indisë, morën pjesë edhe SHBA, Japonia, Kanadaja dhe Kina.

Partnerët indianë të TMT janë: Qendra Ndëruniversitare për Astronomi dhe Astrofizikë (IUCAA), Pune, Instituti Indian i Astrofizikës (IIA), Bangalore dhe Instituti i Kërkimeve Aryabhatta për Shkenca Vëzhguese (ARIES), Nainital.

Teleskopi optik, infra-kuq, tridhjetë metra (TMT)

Një nga zhvilluesit e teleskopit, 35-vjeçarja Prasanna Deshmukh, tha: “TMT do të na lejojë të shikojmë nga një distancë prej një viti dritë (në sistemin tonë diellor) në universin e hershëm, ose rreth 13,7 miliardë vite dritë larg. Imagjinoni fuqinë dhe shtrirjen e TMT."

Me ndihmën e TMT, shkencëtarët do të marrin një pamje më të plotë të planetëve, yjeve, galaktikave, ekzoplaneteve, mjegullnajave, supernovave ose pulsarëve në rajonet e largëta të paimagjinueshme të universit të njohur të pakufishëm, do të kryejnë spektroskopi të objekteve të tilla të rënda për të studiuar atmosferën e tyre, nëse ka jetë atje, ose mund të lulëzojë, do të eksplorojë mundësinë e një "adrese të lezetshme" të ardhshme për Tokësorët dhe do të testojë hipotezat e ndryshme aktuale rreth realitetit të jashtëtokësorëve.

Teleskopi optik, infra-kuq, tridhjetë metra (TMT)

Me gjeneratën aktuale të teleskopëve që veprojnë në rrezet optike, ultravjollcë ose infra të kuqe, shumë gjëra nuk mund të shihen për shkak të madhësisë dhe rezolucionit të tyre të kufizuar, por TMT do të hapë rrugë të panjohura deri më tani për të kuptuar sekretet dhe fenomenet misterioze të universit të gjerë, dimensionet e vërteta të të cilave ende i shmangen njeriut, tha Deshmukh.

Duke folur për TMT, Deshmukh tha se pasqyra kryesore do të përbëhet nga 492 pasqyra gjashtëkëndore të mbështetura nga 1 aktivizues të tjerë, 476 sensorë të skajeve me precizion të lartë dhe 2 aktivizues më të vegjël që do të rreshtojnë të gjitha pasqyrat, do të zbulojnë devijimet më të vogla dhe do t'i korrigjojnë ato për të prodhuar imazhe të mprehta. distanca marramendëse në univers.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani