Root Nationlajmlajme ITOPPO dhe OnePlus vijnë nga Britania e Madhe dhe vende të tjera evropiane

OPPO dhe OnePlus vijnë nga Britania e Madhe dhe vende të tjera evropiane

-

Ajo që filloi si një raport i vetëm nga një botim kinez i titulluar "36 Krypton" është kthyer në raporte të shumta, duke përfshirë nga persona të brendshëm të verifikuar si Max Jambor dhe SnoopyTech të Twitter. Duket se OPPO dhe nën-markat e saj, duke përfshirë OnePlus dhe ndoshta realme, duke lënë Britaninë e Madhe, Francën, Gjermaninë dhe Holandën.

Raportohet se kompania po largohet nga Evropa për shkak të kostos së lartë të shitjeve në këtë rajon. Edhe pse produktet shiten në vendet evropiane, kthimi nga investimi nuk është i lartë. Duke cituar një burim të afërt me këtë çështje, 36 Krypton raporton se biznesi evropian OPPO pëson humbje të mëdha.

Gjithashtu në prodhim të mundshëm OPPO me BE-në fajin e kanë arsyet makroekonomike. Sipas Counterpoint Research, viti 2022 ishte viti më i keq për dërgesat e smartfonëve në Evropë. Në tremujorin e IV Dorëzimi në 2022 OPPO në Evropë ra me 39% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Ndërkohë, në OPPO deklaroi se “industria aktuale e telefonave inteligjentë nuk është relativisht në një gjendje zgjerimi dhe tregjet tona kryesore do të përshtaten herë pas here, por fokusi ynë në tregun evropian është i fortë dhe në të ardhmen ne gjithashtu do të investojmë saktësisht, në mënyrë efektive në tregjet. Më 15 shkurt, ne lëshuam versionin ndërkombëtar OPPO Find N2 Flip në Londër, 27 shkurt solli një shumëllojshmëri produktesh dhe teknologjish në MWC 2023 në Barcelonë.

Ky nuk është as mohim dhe as konfirmim i daljes së kompanisë nga Europa. Së fundmi, kompania lançoi serinë Find X6 në Kinë dhe e bëri të qartë se flamurët e saj nuk do të shkojnë përtej vendit të tyre. Ky hap ishte ndoshta një parakusht për një dalje të plotë nga Evropa.

OPPO dhe OnePlus

Kompania gjithashtu ka pasur disa probleme ligjore në Evropë në të kaluarën e afërt. Një padi për shkelje të patentave e ngritur nga Nokia bëri që telefonat OnePlus të ndaloheshin në Gjermani. Duket se kompania kineze ka vendosur që Evropës nuk i vlejnë gjithë këto probleme ligjore dhe financiare.

Без OPPO mbeti në tregun evropian Apple, Samsung, Xiaomi, Google dhe Motorola, të cilët janë prodhues të smartfonëve në rajon. Prej tyre, konkurrenca është e kufizuar Samsung і Xiaomi në tregun e smartfonëve Android pasi ato kanë pjesën më të madhe të tregut.

Përditësimi: OnePlus e ka mohuar kategorikisht tërheqjen nga MB dhe Evropa.

Lexoni gjithashtu: 

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Andrii UA
Andrii UA
2 muaj më parë

Kinezët tek kinezët dhe vasalët e tyre.

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
2 muaj më parë
Përgjigju  Andrii UA

Jo të gjithë janë gati të blejnë vetëm Samsung ose Pixel, nëse po flasim për tregun e pajisjeve Android :(
Nga rruga, këto marka prodhohen edhe në Kinë tani, kështu që pjesa e luanit të të ardhurave nga shitjet do të vazhdojë të shkojë atje.

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani