Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITPesë misione hapësinore për t'u kujdesur në 2023

Pesë misione hapësinore për t'u kujdesur në 2023

-

Viti i kaluar ka qenë plot ngjarje në fushën e eksplorimit të hapësirës, ​​duke përfshirë suksese të tilla si përfundimi i misionit NASA Artemis 1 (në fund), zbulimi i teleskopit hapësinor James Webb dhe përfundimi i ndërtimit të stacionit hapësinor kinez Tiangong. 2023 premton të jetë edhe më intensiv. Këtu janë pesë nga misionet më interesante që duhet t'i kushtoni vëmendje.

Studiues i hënave të akullta të Jupiterit

Në prill, Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) planifikon të nisë Jupiter Icy Moons Explorer (Juice), i cili do të jetë misioni i parë robotik i dedikuar i Evropës në Jupiter. Juice do të arrijë planetin në korrik 2031 pas përfundimit të një fluturimi të jashtëzakonshëm përmes sistemit diellor. Misioni do të hyjë në orbitë rreth Jupiterit dhe do të bëjë fluturime të shumta të hënave të tij të mëdha të akullta: Europa, Ganymede dhe Callisto.

Lëng

Pas katër vjet orbitimi rreth hënave, Juice do të rrotullohet rreth Ganymede, hëna më e madhe në Sistemin Diellor, duke u bërë anija e parë kozmike që arrin ndonjëherë në orbitën rreth një hëne të një planeti tjetër. Hënat e akullta të Jupiterit janë interesante sepse të gjitha besohet se përmbajnë oqeane me ujë të lëngshëm nën sipërfaqet e tyre të ngrira. Europa, në veçanti, shihet si një nga vendet më të mundshme në sistemin diellor për jetë jashtëtokësore.

Juice do të pajiset me dhjetë instrumente shkencore, duke përfshirë një radar që depërton në akull, për të studiuar oqeanet e brendshme. Ky përdorim i radarit është një hap i parë praktik në hartimin e oqeaneve nëntokësore, duke hapur rrugën për misione më ekzotike të ardhshme që përfshijnë automjete nënujore, disa prej të cilave tashmë janë propozuar. Dritarja e nisjes zgjat nga 5 prilli deri më 25 prill.

Anija kozmike SpaceX Starship

Edhe pse asnjë datë nuk është shpallur nga kompania e hapësirës ajrore SpaceX në kohën e shkrimit, fluturimi i parë testues orbital i anijes kozmike super të rëndë Starship, e cila pritet të zhvillohet në fillim të vitit 2023. Starship do të jetë anija më e madhe kozmike e aftë për të transportuar njerëz nga Toka në destinacionet në hapësirë ​​(Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor është më i madh, por ai u montua në hapësirë). Do të jetë mjeti lëshues më i fuqishëm i fluturuar ndonjëherë, i aftë për të ngritur 100 tonë metrikë ngarkesë në orbitën e ulët të Tokës.

Starship

Starship është një emër kolektiv për një sistem me dy komponentë të përbërë nga një anije kozmike Starship (që mbart ekuipazhin dhe ngarkesën) dhe raketa Super Heavy. Komponenti i raketës do të ngrihet Starship në një lartësi prej rreth 65 km, pas së cilës do të ndahet dhe do të kthehet në Tokë gjatë një uljeje të kontrolluar. Pastaj komponenti i lartë Starship do të përdorë motorët e vet për të shtyrë veten në pjesën tjetër të rrugës për në orbitë.

Disa fluturime të shkurtra provë të një pjese të sistemit Starship janë realizuar me shkallë të ndryshme suksesi. Por fluturimi i ardhshëm do të jetë hera e parë që i gjithë sistemi përdoret për të arritur hapësirën si një njësi e vetme. Ky fluturim i parë orbital ishte planifikuar fillimisht për shtator 2022, por është vonuar disa herë.

e dashur Moon

Projekti i shumëpritur dearMoon, i cili do të bëjë një udhëtim gjashtë-ditor rreth hënës dhe mbrapa, do të nisë në një anije. Starship dhe fillimisht ishte planifikuar për vitin 2023. Data e saktë do të varet nga prova e suksesshme Starship, por ishte planifikuar në vitin 2018. Ky do të jetë nisja e parë reale e turizmit hapësinor të largët.

mision dearMoon

Financuar nga biznesmeni Yusaku Maezawa, u krijua një konkurs për të zgjedhur tetë anëtarë të publikut (dhe një numër të panjohur anëtarësh të ekuipazhit) për t'u bashkuar me Maezawa në udhëtim - të gjithë të paguar plotësisht. Emrat e fituesve dhe kriteret e përzgjedhjes nuk bëhen të ditura.

Ky mision do të shënojë një ndryshim të madh në mënyrën se si ne mendojmë për hapësirën, pasi më parë vetëm astronautët e përzgjedhur me kritere tepër të rrepta mund të shkonin në hapësirën e jashtme (shënim: nuk po numërojmë fluturime të shkurtra 10-minutëshe deri në 100 km). Një udhëtim i plotë që zgjat disa ditë shoqërohet me rreziqe ekstreme, si nga pikëpamja shëndetësore, ashtu edhe nga pikëpamja teknologjike. Suksesi apo dështimi i misionit DearMoon mund të përcaktojë nëse turizmi në hapësirën e thellë do të bëhet gjëja tjetër e madhe apo do të mbetet sërish një ëndërr.

OSIRIS-REx kthehet në Tokë

Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security-Regolith Explorer, i njohur më mirë si OSIRIS-REx, është një mision i NASA-s në asteroidin Bennu afër Tokës. Objektivi kryesor i këtij misioni robotik ishte të merrte mostrat Bennu dhe t'i kthente ato në Tokë për analiza.

OSIRIS-REx i NASA-s

OSIRIS-REx tani po kthehet me shpejtësi në Tokë me deri në një kilogram mostra të çmuara asteroidi në bord. Nëse gjithçka shkon mirë, kapsula do të ndahet nga anija kozmike, do të hyjë në atmosferën e Tokës dhe do të bëjë një ulje të butë në shkretëtirën e Jutas më 24 shtator. Para kësaj, kthimi i mostrave nga një asteroid ishte arritur vetëm një herë, nga misioni Hayabusa 2 i Agjencisë Japoneze të Hapësirës në vitin 2020.

asteroid Bennu

Bennu është një planet afërsisht në formë diamanti vetëm gjysmë kilometër i gjerë, por ka shumë karakteristika interesante. Besohet se është shkëputur nga një asteroid shumë më i madh në 10 milionë vitet e para të ekzistencës së Sistemit Diellor. Disa nga mineralet e gjetura në të janë zëvendësuar nga uji, që do të thotë se trupi i lashtë amë i Bennu kishte ujë të lëngshëm.

Ai gjithashtu ka një sasi të madhe të metaleve të çmuara, duke përfshirë arin dhe platinin. Së fundi, Bennu klasifikohet si një objekt potencialisht i rrezikshëm me një probabilitet (shumë) të ulët të një përplasjeje me Tokën në shekullin e ardhshëm.

Nisja private e Indisë në hapësirë

Edhe pse SpaceX është kompania më e famshme private e lëshimit, ka shumë kompani të tjera që zhvillojnë seritë e tyre të mjeteve lëshuese në mbarë botën. Skyroot Aerospace, e cila lëshoi ​​me sukses raketën e saj Vikram-S në nëntor 2022, së shpejti do të bëhet kompania e parë private indiane që lëshon një satelit.

Skyroot Aerospace

Vetë raketa arriti një lartësi prej 90 km - një distancë që do të duhet të përmirësohet në mënyrë që të lëshojë një plejadë satelitësh në orbitë. Nisja e parë e satelitit të Skyroot është planifikuar për vitin 2023, duke synuar të zvogëlojë koston e lëshimeve private në hapësirë ​​duke prodhuar raketat e saj të printuara në 3D brenda disa ditësh. Nëse është i suksesshëm, ai mund të sigurojë gjithashtu një mënyrë për të ulur koston e nisjes së misioneve shkencore, duke lejuar kërkime më të shpejta.

Natyrisht, interesi në sektorin e hapësirës mbetet i lartë. Me shumë arritje dhe nisje të guximshme të planifikuara për vitin 2023, ne po hyjmë në një fazë të re të ngjashme me "epokën e artë" të nisjeve në hapësirë ​​në vitet 1960 dhe 70.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Burimifiz

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani