Root Nationlajmlajme ITQualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ka marrë një datë njoftimi zyrtar

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ka marrë një datë njoftimi zyrtar

-

Snapdragon 8 Gen 3 ka qenë në qendër të vëmendjes për shumë muaj tani. Dhe thashethemet për chipset kanë qenë shumë të qëndrueshme. Por gjithsesi ne kishim shumë origjina kontradiktore. Disa thanë se ai do të bënte një kërcim të madh, ndërsa të tjerë thanë se thashethemet e hershme ishin "shumë optimiste".

Epo, nuk duhet të presim gjatë për të parë se çfarë na sjell ky çip. Kështu që, Qualcomm ka njoftuar zyrtarisht datën e lansimit të Snapdragon 8 Gen 3. Dhe kjo do të ndodhë shumë më herët se sa pritej. Për të qenë të saktë, nisja u zhvendos rreth një muaj më herët se vitin e kaluar.

Snapdragon

Vitin e kaluar, Qualcomm mbajti Samitin e tij Snapdragon më 15 nëntor. Ngjarja paraqiti Snapdragon 8 Gen 2, i cili është procesori aktual kryesor për pajisjet me bazë Android. Këtë vit, Qualcomm nuk e ndryshoi vendndodhjen e ngjarjes. Por ajo ndryshoi datën!

Kjo do të thotë, Qualcomm do të zbulojë Snapdragon 8 Gen 3 më 24 tetor në Hawaii. Sipas njoftimit zyrtar, Samiti Snapdragon do të fillojë nga 24 tetori dhe do të zgjasë deri më 26 tetor. Dhe në mënyrë interesante, Qualcomm pretendon se kjo ngjarje do t'ju lejojë të "kapni valën tjetër të inovacionit marramendës".

Sigurisht, kjo deklaratë lë të kuptohet për performancën më të fundit të Snapdragon 8 Gen 3. Me sa dimë, Qualcomm ka zgjedhur nyjen më të fundit të TSMC për të prodhuar në masë këtë SoC smartphone. Megjithatë, Qualcomm ka konfirmuar se nuk do të përdorë procesin 3nm. Këto vafera janë të rezervuara për serinë e ardhshme të silikonit Apple A.

Në vend të kësaj, Qualcomm do të përdorë nyjen N4P të TSMC. Kjo do ta bëjë Snapdragon 8 Gen 3 SoC-in e tretë të telefonit inteligjent me radhë që do të prodhohet në këtë nyje të veçantë. Por vetëm për shkak se është e njëjta nyje prodhuese si dy SoC-të e mëparshme, nuk do të thotë se çipi i gjeneratës tjetër nuk do të ofrojë një përmirësim.

Në fakt, prodhimi në nyjen N4P do të lejojë Snapdragon 8 Gen 3 të ofrojë performancë të përmirësuar pa sakrifikuar efikasitetin e energjisë. Përveç Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm aktualisht është duke punuar në bërthamat e personalizuara Oryon. Sidoqoftë, çipi i ardhshëm celular nuk do të vijë me bërthama të personalizuara Oryon.

Në vend të kësaj, Qualcomm planifikon të debutojë bërthamat Oryon në Snapdragon 8 Gen 4. Ky chipset do të dalë në vitin 2024. Gjithashtu u raportua se Qualcomm ka përgatitur një version të mëparshëm të Snapdragon 8cx Gen 4. Siç e dini, ky SoC është projektuar për laptopë, gjë që e bën atë shumë më të mirë se çipat celularë.

Dhe pjesa më e mirë është se ne mund të kemi një demonstrim të Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4 në samitin e ardhshëm. Njoftimet e tjera në samit mund të përfshijnë përparimet më të fundit të Qualcomm në botën e inteligjencës artificiale.

Snapdragon

Le të përmbledhim shpejt thashethemet e verifikuara rreth Snapdragon 8 Gen 3. Me sa duket, Qualcomm aktualisht po teston dy versione të ndryshme. Njëra prej tyre ka dy bërthama Cortex X4, dhe tjetra ka një. Duke pasur parasysh faktin se Qualcomm do t'i japë përparësi efikasitetit, versioni përfundimtar ka shumë të ngjarë të ketë një bërthamë të vetme Cortex X4.

Kjo përfundimisht do të çojë që 8 Gen 3 të ketë një konfigurim "1 + 5 + 2". Ky chipset do të jetë gjithashtu i pari që do të debutojë me bërthama "titanium". Për më tepër, SoC-ja e ardhshme e Qualcomm është konfirmuar të ketë një GPU Adreno 750.

Lexoni gjithashtu:

BurimiGizchina
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani