Root Nationlajmlajme ITRusia fajëson SHBA-në dhe Apple në hakimin e iPhone-ve të diplomatëve

Rusia fajëson SHBA-në dhe Apple në hakimin e iPhone-ve të diplomatëve

-

Rusia fajësoi kompaninë Apple dhe shërbimet amerikane të inteligjencës në bashkëpunim për të spiunuar diplomatët e saj duke hakuar diplomatët e tyre iPhone. Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) publikoi një deklaratë se mijëra pajisje Apple, që i përkisnin diplomatëve rusë, u infektuan me malware të panjohur.

Si të rregulloni ndezjen e iPhone 14 Apple logo

Më vete, kompania e njohur antivirus "Kaspersky" raportoi një tjetër sulm në pajisjet iOS, i cili, sipas agjencisë ruse të sigurisë kompjuterike, lidhej me të parën.

Një përfaqësues i "Kaspersky" tha për The Record se "për shkak të mungesës së detajeve teknike", kompania nuk mund të konfirmojë të gjitha përfundimet e FSB.

Kreu i kompanisë, Yevhen Kaspersky, tha se sulmi që ai raportoi ishte "jashtëzakonisht kompleks" dhe "i drejtuar në mënyrë profesionale", duke shtuar se "disa dhjetëra iPhone të punonjësve të kompanisë - si të nivelit të lartë ashtu edhe të mesëm - u prekën".

FSB tha se malware synon gjithashtu pajisje jashtë Rusisë dhe abonentë me valë që përdorin karta SIM të regjistruara në misionet diplomatike dhe ambasadat në Rusi. Këto përfshijnë ato që u përkasin përdoruesve të vendosur në disa vende të NATO-s, si dhe në Izrael, Siri dhe Kinë.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së nuk pranoi të komentojë mbi akuzat e Rusisë për bashkëpunim me kompaninë Apple me qëllim të spiunimit të Rusisë. Përfaqësues Apple deklaroi se “ne nuk kemi punuar kurrë me asnjë qeveri për të futur një derë të pasme në ndonjë produkt Apple, dhe ne nuk do ta bëjmë kurrë."

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë deklaroi gjithashtu se Shtetet e Bashkuara kryejnë mbikëqyrje globale, duke shtuar se "e kanë vendosur veten mbi ligjin. Asnjë shtet nuk ka të drejtë të abuzojë me aftësitë e tij teknologjike”.

Raporti i Kaspersky e gjurmon sulmin në vitin 2019, me iOS 15.7 që është versioni më i fundit që malware mund të sulmojë me sukses. Si fillim, iMessage dërgon mesazhe me bashkëngjitje me qëllim të keq që mund të përdoren nga objektivat e tyre. Pa asnjë ndërveprim të përdoruesit, spyware mund të ekzekutojë dhe nxjerrë informacione të ndjeshme nga një pajisje, duke përfshirë fotot, regjistrimet, vendndodhjen gjeografike dhe të dhënat e aktivitetit.

Apple

Rindezja e pajisjes tuaj nuk e heq softuerin spiun dhe mesazhet dhe bashkëngjitjet që dërguan fillimisht malware-in fshihen për të hequr çdo gjurmë. Kaspersky vuri në dukje se një nga treguesit e infeksionit është pamundësia për të përditësuar iOS në ndonjë version më të ri.

Lexoni gjithashtu:

BurimiTechradar
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Oleks.
Oleks.
3 muaj më parë

Lërini të kalojnë në telefonat celularë rusë.

Regjistrohu për përditësime
Popullore tani