Root Nationlajmlajme ITMilitantët rusë simulojnë një ofensivë në shkallë të gjerë dhe përgatiten për një referendum në Belgorod

Militantët rusë simulojnë një ofensivë në shkallë të gjerë dhe përgatiten për një referendum në Belgorod

-

Komandanti i Trupave Vullnetare Ruse njoftoi se faza e dytë e operacionit të tij kishte filluar. Siç ju kujtohet, më 1 qershor, forcat rebele shkatërruan rojet kufitare dhe forcat e sigurisë dhe u tërhoqën përpara se tanket ruse dhe luftëtarët e tjerë të mbërrinin në Shebekino. Qëllimi i bastisjes së 2 qershorit ishte tërheqja e këtyre forcave të mekanizuara në një drejtim dhe asgjësimi i tyre.

luftëtarët

Burimet ruse raportojnë se më 2 qershor, rebelët sulmuan Tavolzhanka nga një drejtim i ri dhe i papritur, përkatësisht, në perëndim të lumit Siverskyi Donets. Rebelët përdorën dy tanke për të shpërqendruar njësitë e rënda ruse. Pamjet e gjeolokacionit konfirmojnë se rebelët hynë në qytet dhe u angazhuan në betejë me trupat ruse në territorin e vendbanimit. Pamjet e tjera tregojnë luftime të ashpra midis njësive të këmbësorisë në një zonë banimi. Siç pritej, avancimi ishte shumë i vështirë pasi rusët kishin më shumë forca në rajon më 2 qershor.

Disa burime ruse raportuan se forcat ruse filluan një sulm të rëndë artilerie, duke shkatërruar 1 nga 2 tanket, pas së cilës ekuipazhi i tankut të dytë braktisi automjetin e padëmtuar në mes të betejës, nga frika se do të bëhej objektivi tjetër, duke shkaktuar të gjitha të tjerat. forcat për të ikur gjithashtu. Burime më pak të njohura pohojnë se tanki nuk u shkatërrua, vetëm u dëmtua, madje rebelët mundën ta kthenin në bazë, ndërsa tanku i dytë dhe këmbësoria vazhduan operacionet e tyre.

Banorët vendas raportuan se trupat ruse humbën të paktën tre tanke në 90 minutat e para të betejës. Banorët vendas raportuan gjithashtu se militantët po kryejnë bombardime shumë më intensive, veçanërisht në zonat e administratës rajonale dhe agjencive të zbatimit të ligjit, të cilat aktualisht përdoren efektivisht si baza.

Megjithatë, ky është vetëm fillimi. Raportohet se radiot u hakuan në disa zona dhe qytetarëve iu tha se një referendum do të mbahej këtë të diel dhe u kërkua të votonin për krijimin e Republikës Popullore të Belgorodit. Në të njëjtën kohë, militantët simuluan përgatitjet për një ofensivë në shkallë të gjerë në zonën e Grayvoron, të cilën ata sulmuan herën e fundit, si dhe Urazovo, e cila do të jetë një drejtim i ri.

Kjo i shtyu rusët të transferonin shumë forca në këto drejtime, gjë që kërkonin militantët. Dhjetra operatorë drone identifikuan dhe gjurmuan pozicionet e disa autokolonave ruse. Bazuar vetëm në pamjet e disponueshme video, kryengritësit goditën të paktën tre pika përqendrimi, të cilat së bashku përfshinin të paktën tetë automjete, duke përfshirë katër kamionë.

Për shkak të luftimeve aktive në afrimet në Shebekino, mijëra civilë u evakuuan. Qyteti më vonë u mbyll dhe shërbimet e urgjencës ndaluan së ndihmuari banorët lokalë pasi ata ose vdiqën ose u kapën në luftime. Lajmi për një referendum të mundshëm ishte pika e fundit dhe kaosi përfshiu qytetin. Disa njerëz filluan të iknin, ndërsa të tjerë, duke përfituar nga fakti se oficerët e rendit ishin shumë të zënë, filluan të bastisnin supermarkete dhe madje edhe shtëpitë e njerëzve që sapo ishin larguar.

Ndërsa popullsia ruse po çmendej për shkak të mungesës së mbrojtjes, luftimet e brendshme në ushtrinë ruse sapo kishin filluar një kapitull të ri. Këtë herë, komandantët dhe zyrtarët çeçenë filluan një sulm të koordinuar ndaj financuesit të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin. Sulmi duket se ishte një përgjigje ndaj deklaratës relativisht neutrale të Prigozhin në një intervistë kur u pyet për forcat çeçene, në të cilën ai u përgjigj se nuk dinte asgjë për pozicionet e reja të njësive çeçene dhe se forcat çeçene zakonisht luftonin për vendbanime të izoluara në në disa drejtime, në vend që të kenë nën kontrollin e tyre një territor të madh e të përcaktuar qartë.

Adam Delimkhanov, një anëtar çeçen i Dumës Shtetërore Ruse, e quajti Prigozhin një bloger që vazhdimisht qan për problemet dhe tha se Prigozhin nuk di për Akhmatin sepse nuk duhet të dijë, por nëse vërtet dëshiron të dijë, ata mund të zgjedhin një kohë dhe vendoseni dhe mësoni atë.

Komandanti i njësisë speciale Akhmat, Apty Alaudinov, tha gjithashtu se ai nuk e respektonte kokën e Wagnerit dhe se Prigozhin do të ishte vrarë për shkak të kritikave ndaj tij gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kjo është një ironi e fatit, sepse personi i parë që filloi të kritikojë hapur dhe ashpër Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë ishte kreu i Republikës çeçene, Ramzan Kadyrov. Megjithatë, për shkak të protestave të dhunshme brenda Republikës çeçene dhe paqëndrueshmërisë në rritje, Kadyrov dezertoi në opozitë, me gjasë për të kërkuar ndihmë nga Ministria e Mbrojtjes për të parandaluar një grusht shteti.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani