Root Nationlajmlajme ITSamsung investon 356 miliardë dollarë në çipa, bioteknologji dhe inteligjencë artificiale

Samsung investon 356 miliardë dollarë në çipa, bioteknologji dhe inteligjencë artificiale

-

Shumë njerëz në thelb shoqërohen Samsung me smartphonestelevizoret, por kompania po shikon edhe fusha të tjera të biznesit të saj në kërkim të potencialit afatgjatë të rritjes. Deri në vitin 2026, ajo planifikon të investojë 356 miliardë dollarë në fusha strategjike me theks në gjëra të tilla si gjysmëpërçuesit, bioteknologjia dhe inteligjenca artificiale.

Shuma e investimeve të planifikuara deri në vitin 2026 tejkalon investimin me më shumë se 30% Samsung në zhvillimin e teknologjive të reja nga viti 2017 deri në vitin 2021 dhe do të krijojë 1,07 milionë vende pune. Deri në vitin 2026, kompania planifikon të punësojë 80 njerëz dhe të krijojë qindra mijëra vende pune te furnitorët e saj. Rreth 80% e investimeve të paralajmëruara janë të destinuara për vendlindjen e kompanisë, Korenë e Jugut.

Sipas The Korea Herald, njësia Samsung Electronics do të përdorë fondet për të mbështetur zhvillimin dhe prodhimin e çipave. Kompania po përgatitet të fillojë prodhimin e çipave 3nm për të mbajtur ritmin me TMSC. Kompania po punon gjithashtu në çipa të avancuar për superkompjuterët, robotët dhe inteligjencën artificiale dhe planifikon të fokusohet në zhvillimin e teknologjisë 6G.

Samsung Elektronikë

Në deklaratë Samsung ai vë në dukje se garantimi i sigurisë së zinxhirëve të furnizimit të brendshëm për çipat dhe biomaterialet do të jetë me rëndësi strategjike për sigurinë ekonomike të Koresë së Jugut. Por kompania nuk i përmendi bateritë EV si një nga shtytësit e rritjes së biznesit në të ardhmen.

Në nëntor 2021 Samsung Electronics njoftoi se do të ndërtojë një fabrikë të re gjysmëpërçuese në Teksas për 17 miliardë dollarë. Duke marrë parasysh investimin në fabrikën e re (17 miliardë dollarë), shuma totale e investimit Samsung në SHBA, ku kompania operon që nga viti 1978, do të kalojë 47 miliardë dollarë.

Samsung njoftoi rritjen e investimeve mes frikës se kompania koreano-jugore po mbetet prapa konkurrentit të saj amerikan Apple në teknologjinë e smartfonëve dhe po humbet porositë e prodhimit të çipave pasi klientët preferojnë të merren me TSMC të Tajvanit.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimiengadget

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani