Root Nationlajmlajme ITSenatorët nga të dyja palët po i bëjnë presion Pentagonit që të dërgojë F-16 në Ukrainë

Senatorët nga të dyja palët po i bëjnë presion Pentagonit që të dërgojë F-16 në Ukrainë

-

Tetë senatorë amerikanë nga të dyja partitë po pyesin Pentagoni jepni më shumë informacion për atë që nevojitet për të dërguar luftëtarët F-16 në Ukrainë. Senatorët i dërguan një letër ministrit të Mbrojtjes Lloyd Austin, raportohet POLITICO, pasi thirrjet e mëparshme për dërgimin e avionëve luftarakë amerikanë në Ukrainë janë kritikuar.

Tani faza kritike e luftës së Rusisë kundër Ukrainës po afron dhe senatorët e shkruajnë këtë luftëtarët F-16-të mund t'i japin Kievit një avantazh pasi pushtimi në shkallë të plotë është tani në vitin e tij të dytë.

F-16

“Pasi folëm me liderët amerikanë, ukrainas dhe të huaj që punojnë për të mbështetur Ukrainën në Konferencën e Sigurisë në Mynih muajin e kaluar, ne besojmë se Shtetet e Bashkuara duhet të konsiderojnë me kujdes sigurimin e Ukrainës me F-16”, shkruan senatorët. “Do të ishte një ndihmë e rëndësishme që mund të ndryshonte rregullat e lojës në fushën e betejës”. Organizatori i letrës ishte senatori i Arizonës, Mark Kelly.

Senatorët i kërkuan Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin që të sigurojë deri në fund të javës një vlerësim të faktorëve të ndryshëm të nevojshëm për një transferim të suksesshëm. luftëtarët Ukrainë. Ligjvënësit janë të interesuar se si zyrtarët ukrainas i vlerësojnë avionët luftarakë kur bëjnë kërkesa për armë dhe nga mund të vijnë luftëtarët F-16 nëse miratohen - nga prodhimi i ri ose nga rezervat ekzistuese.

Gjithashtu interesante:

Ata ishin gjithashtu të interesuar për vlerësimin e ushtrisë për ndikimin e F-16 dhe sa shpejt pilotët ukrainas do të ishin në gjendje të mësonin të fluturonin me luftëtarin, kështu që ata e mirëpritën me entuziazëm lajmin se dy pilotë ukrainas kishin ardhur në SHBA për një aftësi luftarake. vlerësim në bazën e Gardës Kombëtare Ajrore Morris në Tucson.

Përpjekjet dypartiake për të bindur administratën Biden për të dërguar F-16, ose të paktën për të inkurajuar vendet e tjera për t'i ofruar ato ushtrisë ukrainase, u përforcuan nga një vlerësim nga kreu i Komandës Evropiane të SHBA, gjenerali Christopher Cavoli. Kohët e fundit ai tha se sigurimi i armëve moderne, duke përfshirë avionë luftarakë F-16 dhe raketa me rreze të gjatë, mund të forcojë aftësitë mbrojtëse të Ukrainës.

F-16

Por zyrtarë të lartë civilë thonë se avionët luftarakë nuk janë një nevojë urgjente në fushën e betejës. Kreu i departamentit politik të Pentagonit, Colin Kahl, mbështeti qëndrimin e administratës dhe duke deklaruar, se data më optimiste e dorëzimit për F-16 të vjetër është afërsisht 18 muaj. "Kjo është e rëndësishme për ukrainasit, por nuk është ndër tre prioritetet e tyre kryesore," tha ai. Ai përmendi si prioritet sistemet e mbrojtjes ajrore, artilerinë dhe armët e zjarrit, si dhe mjetet e blinduara dhe sistemet e mekanizuara.

Lexoni gjithashtu:

Burimipolitco

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

4 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Huevy Sashok
Huevy Sashok
2 muaj më parë

dhe po 2,5 vjet trajnim?

kolapsonlaine
kolapsonlaine
2 muaj më parë
Përgjigju  Huevy Sashok

Ata do të dërgojnë me pilotë :))

Huevy Sashok
Huevy Sashok
2 muaj më parë
Përgjigju  kolapsonlaine

më mirë me raketa të mëdha

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
2 muaj më parë
Përgjigju  Huevy Sashok

Unë mendoj se trajnimi i pilotëve sapo po përfundon, kështu që ata folën për këtë.

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani